Włosi odraczają wprowadzenie podatku od plastiku

Włosi odraczają wprowadzenie…

Włoski rząd odroczył termin wejścia w życie nowego podatku od tworzyw sztucznych, który został już ogłoszony w budżecie na ten rok i miał obowiązywać od 1 lipca 2020 r. 

Ustawa, mająca na celu ograniczenie produkcji i zużycia tworzyw sztucznych, wprowadza podatek w wysokości 0,45 EUR za kilogram tworzywa. Po wielu głosach krytycznych, płynących z przemysłu, włoski rząd jeszcze w ubiegłym roku złagodził jego wysokość. W pierwotnej wersji podatek miał wynosić 1 EUR za kilogram wprowadzanych do obrotu tworzyw sztucznych. 

Podatek obejmie butelki, torby na zakupy, pojemniki PE do żywności, pojemniki typu tetra pack, opakowania EPS i plastikowe nakrętki. Opakowania jednorazowe wyprodukowane z tworzyw kompostowalnych lub materiałów pochodzących z recyklingu, a także opakowania wyrobów medycznych, opakowań farmaceutycznych lub medycznych będą z opłat zwolnione.

W kwietniu br. region Emilia-Romagna, w którym znajduje się większość firm produkujących tworzywa sztuczne, zwrócił się do rządu o odroczenie wejścia w życie podatku z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej kryzysem związanym z epidemią koronawirusa. 

13 maja br. włoska Rada Ministrów zatwierdziła pakiet pomocowy dla gospodarki o wartości 55 mld euro, znany jako “Decreto Rilancio". Artykuł 139 ponad 500 stronicowego dokumentu stanowi, że data wejścia w życie podatku od tworzyw sztucznych zostanie przełożona na 1 stycznia 2021 r.

JL

Zdjęcie: http://www.governo.it/

Reportaże

Forum