Współpraca DuPont Packaging z Sun Chemical

Obecne także na polskim rynku firmy DuPont Packaging Graphics (DuPont) oraz Sun Chemical poinformowały o zawiązaniu współpracy. Jej efektem ma być - jak zapowiadają - nowa jakość na rynku opakowaniowym i fleksograficznym.

Cel współpracy to stworzenie nowoczesnego i odpowiadającego rynkowym potrzebom standardu druku fleksograficznego. Ma to być osiągnięte dzięki zestawieniu opatentowanego procesu druku fleksograficznego WetFlex firmy Sun Chemical oraz jej farbami UniQure utrwalanymi za pomocą strumienia elektronów oraz technologią DuPont Cyrel FAST.

- Wspólne działania skupiły się na połączeniu procesu drukowania WetFlex z technologią płyt fotopolimerowych DuPont Cyrel i doprowadziły do osiągnięcia wcześniej niedostępnych poziomów jakości drukowania, a jednocześnie do dostarczenia na rynek procesu pozbawionego rozpuszczalników, co przyczynia się do znaczących ulepszeń w zakresie drukowania opakowań - informuje Sun Chemical w specjalnym komunikacie.

Zespoły zajmujące się badaniami i rozwojem w obu firmach współpracowały w celu zoptymalizowania płyt fotopolimerowych Cyrel z myślą o procesie WetFlex. Płyty Cyrel FAST przewyższają wszystkie płyty rozpuszczalnikowe Cyrel pod względem jakości druku i utrzymania czystości w maszynie. Jak zapewniają obydwaj dostawcy, kombinacja procesu WetFlex oraz Cyrel FAST daje najwyższy poziom jakości produkcji.

- Zarówno DuPont jak i Sun Chemical skoncentrowały się na takich innowacjach w druku, które naprawdę są zauważalne dla klientów - mówi Linda DiGate, dyrektor biznesowy w firmie DuPont Packaging Graphics. - Jesteśmy bardzo podekscytowani kontynuacją bliskiej współpracy, mającej popchnąć dzisiejszą technologię druku fleksograficznego w stronę polepszenia jakości i wydajności, a także ochrony środowiska.

Firma DuPont zaprezentowała już Cyrel FAST Digital - pierwszy proces tworzenia płyt dla druku fleksograficznego pozbawiony rozpuszczalników i wprowadziła na rynek system obniżający zużycie energii oraz emisję gazów cieplarnianych, jak również eliminujący wpływ rozpuszczalników na utratę płynności. System produkcji płyt typu rapid access redukuje całkowity czas produkcji do mniej niż godziny. Dzieje się to przy pomocy eliminacji etapów zmywania i suszenia.

- Współpraca z firmą DuPont nad optymalizacją rezultatów uzyskiwanych w procesie drukowania WetFlex pomaga fleksografii budować pozycję tej technologii jako procesu wybieranego na całym świecie z uwagi na jej wysoką jakość - dodaje Richard Pettifor, prezes północnoamerykańskiego działu opakowań firmy Sun Chemical. - Dzięki współpracy dwóch najbardziej innowacyjnych firm na rynku opakowań w zakresie tworzenia kompletnych rozwiązań dla procesów fleksograficznych chroniących środowisko, możemy rozstrzygnąć problem przeciwstawienia jakości i ekologii w naszej branży.

Opatentowane farby UniQure wykorzystywane w procesie WetFlex gwarantują branży fleksograficznej dostarczanie systemu farb opartych na wodzie i procesach chemicznych oszczędzających energię. Dają też użytkownikom możliwość sięgnięcia po szerokie spektrum osiągnięć uzyskanych w zakresie uniwersalności, drukowania i szybkości maszyny, jakich oczekuje się od farb opartych na rozpuszczalnikach, ale bez minusów, jakie wiążą się ze stosowaniem rozpuszczalników.

- Wykorzystując proces WetFlex drukarze nie muszą już monitorować stanu emisji gazów cieplarnianych oraz kompensować lepkości, strat w rozpuszczalniku czy przyrostu punktu - jest to możliwe dzięki utrwalaniu za pomocą strumienia elektronów. UniQure to wysokiej jakości farby o subtelnym zapachu, umożliwiające proces zalewkowania na mokro, zwiększając wierność odwzorowania w procesie fleksograficznym do poziomu porównywalnego z wklęsłodrukiem.

Firma SunChemical jest największym producentem farb oraz pigmentów dla całego świata druku. Jest także wiodącym dostawcą materiałów poligraficznych i usług na rynki opakowań, wydawnictw, powłok, tworzyw sztucznych, kosmetyków.

Z kolei polskimi klientami DuPont są firmy reprezentujące takie działy produkcji przemysłowej, jak przetwórstwo tworzyw sztucznych, opakowania, rolnictwo, budownictwo, chemia specjalna.