Wtrysk wielokomponentowy w opakowaniach medycznych i farmaceutycznych

Wtrysk wielokomponentowy w opakowaniach medycznych i farmaceutycznych
Firma GE Plastics rozszerzyła zakres swoich kompetencji doradczych o technologię wtrysku wielowarstwowego z myślą o odbiorcach z branży medycznej. Jest to technologia przetwarzania pozwalająca projektantom systemów i konstruktorom opakowań medycznych ominąć ograniczenia typowe dla produktów jednoskładnikowych.

— W dziedzinie opakowań medycznych jest wiele trendów. Jednocześnie pojawia się zapotrzebowanie na materiał o lepszej przejrzystości. Taki materiał musi spełniać rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa pacjenta i pracownika medycznego - powiedział John Davis, dyrektor techniczny w dziale produktów dla branży medycznej w GE Plastics. - W ich świetle bardzo uwidoczniły się ograniczenia związane z materiałami jednowarstwowymi, jak tradycyjne szkło i plastiki.

- Chcąc pomóc naszym klientom z sektora farmaceutycznego i diagnostyki medycznej w przezwyciężeniu tych trudności oraz wsparciu ich w zakresie ewoluujących wymogów rynku, wykorzystaliśmy nasze rozległe doświadczenia w dziedzinie przetwórstwa i technologii materiałowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować im bardziej kompleksową pomoc w tworzeniu opakowań o należytej izolacyjności – dodaje Davis.

Wielowarstwowy wtrysk z rozdmuchem daje możliwość połączenia idealnie przejrzystego i praktycznie niemożliwego do stłuczenia tworzywa poliwęglanowego typu Lexan HP (healthcare products) z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi.

Butelki wyprodukowane z tworzywa Lexan* HP w technologii wielokomponentowego wtrysku z rozdmuchem


Efektem połączenia jest nowy materiał do opakowań medycznych, pozbawiony wad szkła i zwykłych plastików, złożony z dwóch warstw tworzywa Lexan HP, między którymi znajduje się warstwa materiału izolacyjnego.

Opakowania dla farmacji i diagnostyki medycznej, takiej jak probówki diagnostyczne i naczynia do hodowli komórkowych oraz pojemniki na lekarstwa, to idealne zastosowanie dla tworzyw z grupy Lexan HP.

Dzieje się tak dzięki ich znakomitej przejrzystości i wytrzymałości mechanicznej, możliwości sterylizacji w autoklawie, wysokiej hemokompatybilności i niskiej skłonności do wiązania protein, zwłaszcza wtedy gdy tworzywa te zostaną uzupełnione konwencjonalnym materiałem, takim jak amorficzny nylon lub cykloolefiny. Materiał ten stanowi barierę przed gazami i wilgocią.

Instalacja do wielowarstwowego wtrysku z rozdmuchem, uruchomiona w należącym do GE ośrodku przetwórstwa polimerów (PPDC) w amerykańskim Pittsfield w stanie Massachussetts, ma pomóc w opracowywaniu nowych materiałów i aplikacji na potrzeby przemysłu medycznego.