Wtryskarkowe nowości na NPE 2015

Engel zaprezentuje podczas targów osiem wtryskarek - o jedną więcej niż przed trzema laty - które prezentować będą rozwiązania dla branży samochodowej, medycznej, opakowaniowej i in. Jedno z urządzeń wytwarzać będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne pedał hamulca o zoptymalizowanej geometrii, przy użyciu specjalnego procesu opracowanego we współpracy z firmą ZF-Frierichshafen. Opiera on się na użyciu pionowej wtryskarki, wieloosiowego robota przemysłowego i urządzenia wykorzystującego podczerwień - wzmacniany włóknem ciągłym termoplastyczny półprodukt jest podgrzewany, preformowany w formie, a następnie natychmiast pokrywany poliamidem. W ten sposób produkowane są gotowe komponenty, które nie wymagają dalszej obróbki.

Wittmann Battenfeld powiększy swoje stoisko o 10 proc. w porównaniu z poprzednią edycją targów. Podczas wystawy zaprezentuje w pełni zintegrowane jednostki wtryskowe. Nowością będzie także aplikacja na smartfony umożliwiające monitorowanie statusu wszystkich gniazd produkcyjnych i robotów.

Także KraussMaffei Group użyje większej niż w 2012 roku przestrzeni do zaprezentowania swoich najnowszych rozwiązań. Wśród nich można wymienić proces łączący formowanie wtryskowe z termoformowaniem materiałów kompozytowych. Na swoim stoisku firma prezentować będzie pokaz produkcji obudów do poduszek powietrznych wykonanych z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym w cyklu o długości 45 s. Z kolei Netstal, jedna z marek należących do grupy, pokaże proces wytwarzania wieczek do kubków i pojemników w cyklu wynoszącym 5,5 s przy użyciu formy 4+4.

Wśród wystawców prezentujących wtryskarki warto też zwrócić uwagę na dwie mniej znane polskim odbiorcom firmy. Spółka UBE Machinery przedstawi wtryskarkę serwohydrauliczną o sile zacisku 1000 ton, zaopatrzoną w cylinder SmartHeat firmy Nordson Xaloy. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność energii nawet do 70 proc. Z kolei spółka Yushin America, której stoisko będzie o 30 proc. większe niż przed trzema laty, zamierza podwoić liczbę prezentowanych wtryskarek. Przedstawiciele firmy twierdzą, że zdecydowali się na zwiększenie stoiska ze względu na wyraźne sygnały ze strony odwiedzających poprzednią edycję targów NPE.

Więcej na temat konkretnych rozwiązań wybranych wystawców będziemy pisali w ciągu nadchodzących dwóch tygodni, które pozostały do amerykańskiej wystawy. Targi NPE 2015 odbywać się będą w dn. 23-27 marca w Orange County Convention Center w Orlando.

Czytaj więcej: Wtryskarki 450 Targi 809