Wyścig do piwa w butelce PET trwa

Wyścig do piwa w butelce PET trwa
W zeszłym miesiącu pisaliśmy, że M&G wprowadził nowy rodzaj tworzywa PET do produkcji jednowarstwowych butelek PET z aktywną barierą dla gazów. Teraz Amcor PET Packaging, numer 1 wśród producentów opakowań PET na świecie, promuje swoje technologie wielowarstwowych butelek PET.

Wszystko za sprawą sieć sklepów ALDI, która ogłosiła, iż rezygnuje z piwa w puszkach na rzecz piwa w butelkach PET. Ta rewolucja w branży piwnej spowodowała, iż światowi giganci prześcigają się w promowaniu swoich technologii.

Piwo może być rozlewane zarówno w standardowe butelki PET, jak i butelki z barierą dla gazów. Piwo jest bardzo wrażliwym napojem z dużą ilością dwutlenku węgla. Ucieczka gazów związana z porowatością opakowania może prowadzić do jego "sflaczenia". Z kolei rodniki tlenu przesączające się do środka mogą powodować zmianę smaku. Ponieważ PET jest znacznie bardziej porowaty niż szkło, czy aluminium, piwo rozlewane do standardowych butelek PET będzie miało bardzo ograniczony okres przydatności do spożycia.

Amcor wierzy, że jego rozwiązanie butelek z barierą, takie jak wielowarstwowa butelka AmGuard będzie rozwiązaniem przyjętym w europejskich rozlewniach. AmGuard jest nazwą trzywarstwowej butelki zawierającej w sobie zarówno pasywną, jak i aktywną barierę.
Piwo w butelkach AmGuard będzie mogło przebywać na półce sklepowej więcej niż 6 miesięcy.

Aktualnie na europejskim rynku jest ponad 20 marek piwa rozlewanych w wielowarstwowy PET – połowa to butelki AmGuard. Wśród nich są Karlsberg, Holsten i Tucher w Niemczech.

Amcor oferuje rozwiązania PET z barierą do piwa od 1997 roku. Butelki AmGuard wykorzystują pionierską technologię Bind-Ox, która zapewnia okres przydatności do spożycia sześciomiesięczny, dziewięciomiesięczny lun nawet więcej. Podczas gdy normalne technologie barier hamują wnikanie tlenu, technologia aktywnej bariery Bind-Ox wychwytuje tlen i wiąże go w ściankach butelek zapobiegając przed kontaktem z piwem. Testy butelek AmGuard wykazały, że nawet po 12 miesiącach butelki ciągle zapobiegają wchodzeniu tlenu.

Wzrost zainteresowania PET jest też związany z faktem, że PET jest bardzo ekologicznym tworzywem. Dla przykłady wielowarstwowe butelki AmGuard mogą zawierać do 50% tworzywa z odzysku co pozwala uniknąć płacenia nowego ekopodatku w Belgii, który wszedł w życie 20 marca 2003.

Czytaj więcej: Butelki 160