Wytłaczarki dwuślimakowe NCT firmy MT Recykling na targach Plastpol

Wytłaczarki dwuślimakowe NCT…
Firma MT Recykling wprowadziła na polski rynek wytłaczarki dwuślimakowe NCT umożliwiające produkcję kompozytów tworzywo-drewno (WPC) i tworzywo-papier (PPC).

MT Recykling jest przedstawicielem w naszym kraju firmy MAS Maschinen und Anlagenbau Schulz, która jest producentem wymienionych wytłaczarek. Zostały one zaprezentowane m.in. podczas niedawnych targów Plastpol w Kielcach.

Z pomocą urządzeń produkcji MAS można nie tylko wyczyścić i wysuszyć tworzywa sztuczne, ale również wyprodukować z nich wysokiej jakości regranulat w dowolnym kolorze. Jeśli producent nie chce ograniczać się do przetwarzania tworzyw sztucznych, może wówczas łączyć z tworzywem drewno lub papier.

Wytłaczarka NCT (od New Conical Technology) to równobieżna wytłaczarka dwuślimakowa, przy czym ślimaki mają kształt stożka i są ustawione zbieżnie względem siebie. Dzięki temu można uzyskać znacznie wyższe objętości wypełnienia materiałem oraz bardzo wysokie wartości momentu obrotowego - o wiele wyższe niż w innych wytłaczarkach. Jak tłumaczą przedstawiciele MT Recykling wyższy stopień wypełnienia oznacza uzyskanie najwyższej możliwej wydajności przy stosunkowo wysokiej wartości ciśnienia i niskiej temperaturze masy. Ślimaki mają duże wymiary, są bardzo wytrzymałe i odporne na zużycie, a walory techniczne i wysoka produktywność przy niskim poziomie kosztów to podstawowe zalety wytłaczarek NCT.

Wytłaczarka dwuślimakowa NCT firmy MT Recykling

Wytłaczarki NCT nadają się do przetwarzania materiałów mielonych lub regranulatu, homogenizacji barwników, dodawania domieszek talku oraz węglanów wapnia i włókna szklanego, odgazowywania stopionych tworzyw sztucznych, wytwarzania granulatów i mieszanek, bezpośredniego wytłaczania profili, folii odlewowych i rur, a także do wspomnianego już wytłaczania kompozytów drewno-tworzywowych i tworzywowo - papierowych.

Stożkowa budowa ślimaka to podstawa technologii NCT i przyczyna sukcesów wytłaczarek NCT. Ślimak jest wykonany z jednej bryły i podzielony na sekcje. Ślimaki są dostępne w różnych wersjach o różnych wartościach skoku i krotności. Między elementami podającym i wyprowadzającym znajdują się części mieszające i tnące, które można dostosować do indywidualnych wymagań klienta. Strefy cylindrów są wyposażone w miski grzejne i układ chłodzenia cieczą. Trzyczęściowy cylinder można zestawiać zależnie od zapotrzebowania, czyli z odgazowaniem lub bez, a także zmieniać położenie otworu odgazowującego.

Dzięki prostej i szybkiej wymianie ślimaka wydajność mieszania i plastyfikacji nie ulega drastycznym zmianom. Stożkowa budowa ślimaka jeszcze upraszcza jego wymianę. Dalsze elementy wyposażenia pozostają na swoich miejscach, wystarczy wysunąć cylinder i wyjąć ślimaki bez pomocy narzędzi, pociągając je do tyłu. A kształt ślimaka sprawia, że nawet przy ekstremalnie wysokim momencie obrotowym w wale silnika występują tylko niewielkie naprężenia mechaniczne. Dzięki stożkowej konstrukcji objętość masy podawanej jest znacznie większa od objętości masy wyprowadzanej, co daje wysoki stopień wypełnienia ślimaka.

Dzięki dwóm zbieżnym ślimakom wytłaczarka NCT doskonale radzi sobie przy łączeniu tak niepodobnych do siebie materiałów jak tworzywa, drewno i papier, produkując regranulat lub gotowe profile, rury, kształtki i przedmioty o skomplikowanych kształtach.

- Kompozyty WPC i PPC są ekologiczne i przyjazne środowisku. Nadają się doskonale do produkcji płyt podłogowych, belek, profili, wsporników, mebli ogrodowych, płotów, parapetów, drzwi i innych mniejszych i większych elementów wyposażenia wnętrz, ogrodnictwa i budownictwa. Są wodoodporne, wytrzymałe na zginanie i zużycie. Nie szarzeją, ani nie wypaczają się pod wpływem wody tak jak elementy drewniane. Dodając do mieszanki kompozytowej dodatki barwiące i stabilizujące uzyskuje się takie efekty, jak przy produkcji mieszanek z czystego tworzywa sztucznego. Dzięki zawartości drewna w postaci wiórów i materiałów bogatych w celulozę, takich jak papier lub karton, zmniejsza się koszt produkcji kilograma kompozytu - mniej cennego tworzywa sztucznego trzeba dodać do mieszanki, a przez użycie odpadów drewna lub papieru zwiększa się efekt ekologiczny - tłumaczy Anna Janowska z firmy MT Recykling.

Czytaj więcej: Wytłaczarki 98 Maszyny 500