ZTS ERG Ząbkowice coraz bliżej folii biodegradowalnych

Firma ZTS ERG Ząbkowice, poprzez spółkę Bioerg rozwija projekt związany z wytwarzaniem nowoczesnych folii biodegradowalnych. Zakończono już testy, przygotowujące do uruchomienia produkcji tego rodzaju asortymentu. Jednocześnie udziałowcy spółki planują zwiększenie jej kapitału zakładowego. Myślą też o pozyskaniu inwestora.

Bioerg jest spółką zależną od ZTS ERG Ząbkowice, który specjalizuje się produkcji nowoczesnych wyrobów z tworzyw sztucznych: folii polietylenowych i wyrobów wtryskowych. Już niebawem oferta ta poszerzy się o folie biodegradowalne, których produkcją zajmie się Bioerg. Początkowo folie te będą zasilać rynki państw Europy Zachodniej. Ma to związek zarówno z istniejącą tam infrastrukturą jak i korzystniejszym poziomem cen.

W tej chwili Bioerg zakończył przygotowania do produkcji folii biodegradowalnych. Pierwsze partie folii są już testowane przez klientów. Tym samym etap poprzedzający rozpoczęcie pełnowymiarowej produkcji wszedł w decydującą fazę. Na pierwszy ogień pójdzie wytwarzanie folii opakowaniowych, przede wszystkim reklamówek oraz worków na odpady. Potem zakres oferty będzie stopniowo rozwijany o inne tworzywa biodegradowalne.

- Rynek na tego rodzaju produkty jest niezwykle perspektywiczny. Już teraz otrzymaliśmy kilka bardzo interesujących propozycji od potencjalnych inwestorów. Rozpoczynamy rozmowy, ale z jednym zastrzeżeniem. ERG Ząbkowice musi zachować pakiet kontrolny w spółce – wyjaśnia Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki. – Zdajemy sobie sprawę z unijnych przepisów oraz coraz większego znaczenia, jakie będą odgrywać folie biodegradowalne. Cel mamy jasny. Chcemy być liderem produkcji na krajowym rynku. Jest to możliwe - podkreśla prezes.

W ofercie handlowej znajdą się zarówno folie wykonane ze specjalnego rodzaju tworzywa, które ulega przyspieszonej degradacji, jak i produkty foliowe w pełni biodegradowalne. Te ostatnie będą wykonane z materiału certyfikowanego na zgodność z normą Unii Europejskiej EN 13432:2000.

- Pierwszym i typowym zastosowaniem tych materiałów są wykonywane z nich worki do domowej segregacji odpadów. Ale nie tylko. Będziemy z nich wytwarzać również torby sklepowe, ekologiczne opakowania na żywność i artykuły przemysłowe - dodaje prezes Błasiak - Będą i inne produkty, o których w tej chwili ze względu na toczące się negocjacje nie chciałbym.

W tej chwili wielkość krajowego rynku folii PE szacuje się na ok. 250 tys. ton, a folii PP na 72 tys. ton. Do tych wielkości należy dodać także folie wytwarzane z innych tworzyw, zwłaszcza PVC z dodatkiem plastyfikatorów, a także droższe folie z poliamidów, poliestrów i poliwęglanów. Całkowicie więc wielkość rynku folii oceniana jest na blisko 350 tys. ton.

Zdaniem prezesa Błasiaka nie od razu i na pewno nie w 100 procentach wspomniane produkty zostaną zastąpione przez folie biodegradowalne. Mimo tego jest jednak o co walczyć.

Przy rozwijaniu produkcji spółka chce sięgnąć po fundusze unijne. Zwłaszcza te związane z wdrażaniem nowych technologii i ochroną środowiska. Finansowaniem zainteresowane są również fundusze typu venture capital/private equity. W grę wchodzi także pozyskanie środków z rynku poprzez emisję akcji.

ZTS Ząbkowice-Erg S.A. złożyły w ubiegłym miesiącu do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o podjęcie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Chodzi o emisję 3,93 mln akcji serii D.


brak
 

Jesteśmy specjalistami w produkcji na szeroką skalę nowoczesnych wyrobów z tworzyw sztucznych: folii polietylenowych, wyrobów wtryskowych

Polska