Zamak wyprodukował nowoczesne wytłaczarki laboratoryjne

Zamak wyprodukował nowoczesne…
Firma Zamak stworzyła nowoczesne laboratoryjne wytłaczarki dwuślimakowe współbieżne. Otrzymał za nie nawet medal na niedawnych targach RubPlast w Sosnowcu. Tym bardziej zatem trzeba przedstawić je bliżej.

Zamak to firma, która w swe pojedyncze urządzenia oraz kompletne linie zaopatrzyła już szereg jednostek naukowych w Polsce. Do jej odbiorców należą m.in. Politechniki w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, a także Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie, Uniwersytet w Opolu, Centrum Badań Molekularnego i Makromolekularnego PAN w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu.

Innowacyjne wytłaczarki serii Sline są zaawansowanymi technologicznie laboratoryjnymi maszynami dwuślimakowymi równoległymi przeznaczonymi do wytłaczania tworzyw termoplastycznych.

Wytłaczarka 2x12 o średnicy ślimaków 12 mm dobrze nadaje się do przetwarzania niewielkiej ilości materiałów termoplastycznych, jak również wytłaczania materiałów kompozytowych: kompozytów o osnowie termoplastycznych polimerów wzmacnianych proszkami ceramicznymi lub metalowymi, kompozytów o osnowie polimerów termoplastycznych wzmacnianych krótkim włóknem ceramicznym lub naturalnym. Dzięki intensywnemu procesowi mieszania w trakcie przetwórstwa układ plastyfikujący zapewnia równomierne rozprowadzenie fazy wzmacniającej w objętości wytłaczanego profilu.

Wytłaczarka Zamak


Wytłaczarka posiada nowoczesny, synchroniczny silnik napędowy. Tworzywo podawane jest do segmentu zasypowego, chłodzonego zamkniętym układem wodnym. System wodny zabudowany jest w ramie maszyny. Dla zapewnienia optymalnego stopnia mieszania polimeru, wytłaczarka wyposażona jest w układ dwóch ślimaków segmentowych pracujących współbieżnie.

Segmentowa budowa każdego z dwóch ślimaków roboczych pozwala na zmianę konfiguracji uzwojeń, co umożliwia dopasowanie charakterystyk stref roboczych, tj. uplastyczniania, mieszania, zagęszczania do przetwarzanych materiałów polimerowych i kompozytów. Nierdzewne cylindry posiadają budowę segmentową i otwieraną. Każdy segment wyposażony jest w czujnik temperatury, patronowe elementy grzejne oraz gniazda umożliwiające podłączenie dodatkowych dozowników, czujników ciśnienia i temperatury tworzywa.

Urządzenie posiada też system kontroli procesu technologicznego poprzez regulację obrotów ślimaków oraz regulację temperatury w strefach roboczych cylindra. Do celów wytwarzania materiałów kompozytowych o kontrolowanym składzie fazowym w wytłaczarce możliwe jest dołączenie urządzeń dozujących w wybranych segmentach roboczych cylindra.

Cylinder dysponuje możliwością dołączenia dodatkowego segmentu celem wydłużenia układu o 6D. O wyjątkowości wytłaczarki stanowi również konstrukcja skrzyni przekładniowej, służącej do napędu ślimaków.
Innowacyjny napęd ślimaków umożliwia osiągnięcie wysokich momentów obrotowych ślimaków i tym samym pozwala na przetwarzanie tworzywa o większych oporach wytłaczania. Wydajność maszyny wynosi do 1 kg/h.

Wytłaczarka jest także wyposażona w panel kontrolno-sterujący, pozwalający na podgląd w czasie rzeczywistym parametrów procesu wytłaczania (temperatur w strefach roboczych, prędkości obrotowych ślimaków, ciśnienia w głowicy). Układ sterowania gwarantuje ponadto możliwość archiwizacji parametrów procesu, ich odtworzenia oraz pracy w zaprogramowanych cyklach.

ZamakMaszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy: wytłaczarki, linie do produkcji kabli, linie do produkcji filamentu do druku 3d

Polska, 32-050 Skawina, Piłsudskiego 23