Zużycie opakowań elastycznych wzrośnie

Zużycie opakowań elastycznych wzrośnie
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez analityków firmy Frost & Sullivan wynika, że na europejskim rynku opakowań elastycznych należy się spodziewać 30 proc. wzrostu popytu do 2012 roku.

Opakowania elastyczne z polietylenu, takie jak woreczki czy tubki mogą się pochwalić licznymi zaletami. Chodzi tu o przyczynianie się do znacznej redukcji masy opakowań, ich giętkości, wytrzymałości, możliwości pakowania produktów ciekłych, a także podatności nowych typów folii na wykonywanie z nich opakowań różnych formatów i przy użyciu różnych technik. Tego typu opakowania można też kolorowo drukować i napełniać zimnymi i gorącymi produktami w warunkach odpowiednio sterylnych. Już dzisiaj takie jednorazowe opakowania woreczkowe służą też do pakowania owocowych napojów i są coraz chętniej nabywane w całej Europie. Stanowią też mniejszy wagowo i objętościowo odpad powstały po ich wykorzystaniu i w tym zakresie konkurują z butelkami z tworzyw czy też kartonami. Opakowania, o których mowa wykorzystywane są do pakowania produktów chemii gospodarstwa domowego, a z uwagi na możliwość pakowania aseptycznego również do pakowania produktów służących ochronie zdrowia.

W tej chwili europejski rynek elastycznych opakowań oceniany jest na prawie 17 bln sztuk rocznie. Polski udział to ok. 5 proc. całego zużycia. Najchętniej opakowania te stosowane są do pakowania różnego typu zakąsek (7,6 bln sztuk rocznie). Kolejne 5 bln sztuk idzie co roku na potrzeby pakowania żywności. Napoje zużywają z kolei w skali roku blisko 3,1 bln sztuk elastycznych opakowań, a produkty nieżywnościowe ok. 1,3 bln sztuk.