d2w - dodatek do produkcji tworzyw ulegających samodegradacji

d2w - dodatek do produkcji…
Produkt prezentowany przez firmę Ecoplastic był bez wątpienia jedną z najciekawszych rzeczy pokazanych podczas niedawnych targów Plastpol, które odbyły się w Kielcach. Spółka pokazała dodatek do produkcji miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych ulegających samodegradacji. Dodatek d2w powoduje szybki i nieszkodliwy dla środowiska rozkład niezależnie od czynnika jaki go zainicjował. Produkty zawierające wspomniany dodatek mogą być spalane, kompostowane, składowane jak i poddane recyklingowi przed całkowitym rozpadem.

Dodatek d2w powoduje oksy-biodegradację tworzyw sztucznych. Oznacza to, że tworzywo oksy-biodegradowalne d2w rozpada się na wodę, dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Co ciekawe nie zostawia przy tym żadnych szczątków i nie wydziela metanu. Rozwiązanie to zasługa brytyjskiej firmy Symphony Environmental, której Ecoplastic jest przedstawicielem. Dodatek staje się coraz popularniejszy na całym świecie. W tej chwili jest już obecny w blisko 50 krajach świata. Jego stosowanie podnosi wprawdzie na koszt produkcji, lecz jakość otrzymanego tworzywa jest taka sama lub niekiedy lepsza co w przypadku tradycyjnego odpowiednika.

Co dokładnie kryje się pod nazwą d2w? Jest to cała paleta specjalistycznych dodatków do tworzyw sztucznych jak domieszki do polietylenu, polipropylenu oraz polistyrenu. Odpowiednie typy tych dodatków wpływają na zwiększenie przezroczystości tworzywa, inne zaś nadają się do procesów produkcyjnych odbywających się w wysokich temperaturach bądź dodatkowych procesów termicznych.

Technologia, o której mowa bazuje na niewielkich ilościach pro-degradantu d2w, czyli czynnika wspomagającego i przyspieszającego naturalnie zachodzący proces degradacji. Jest on dodawany podczas typowego procesu produkcyjnego i zasadniczo zmienia charakterystykę rozkładu produktu finalnego. Dzieje się to w ten sposób, że wystawiony na światło i poddany działaniu np. temperatury produkt zaczyna ulegać procesowi samodegradacji, zaś dalsza ekspozycja na te czynniki tylko przyspiesza cały proces.

Gama produktów określona mianem oksy-biodegradowalnych ulega rozpadowi w każdych warunkach, bez znaczenia jaki czynnik zainicjował rozpad.

- To duży przełom, bo w Polsce syntetyczne tworzywa sztuczne stanowią 3-10 proc. całkowitej masy odpadów oraz aż 30 proc. ich objętości. Wzrost ich ilości szacowany jest na 3 proc. rocznie. Przy wykorzystaniu nowej technologii można za to wyprodukować produkt o niezmienionych właściwościach mechanicznych w porównaniu z wyrobem tradycyjnym, za to o trwałości zaledwie od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy - przekonywali w Kielcach na Plastpolu przedstawiciele Ecoplast.

W jaki sposób odbywa się przywoływany proces samodegradacji?

Rozłożenie polietylenu, który składa się z atomów węgla i wodoru odbywa się wówczas, gdy rozpadnie się połączenie węgiel-węgiel, co z kolei obniża wagę cząsteczkową i prowadzi do utraty wytrzymałości i trwałości łańcucha.


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, różna postać

Polska

sugesticman sugesticman
*.33.186.64

Wysłany: 2013-01-21 16:02:16

Oksybiodegradacja to słuszne rozwiązanie z naszego punktu widzenia - w Polsce. gdzie nie istnieje wystarczająca liczba kompostowni, wysypisk. Wg naukowców -tym właśnie z PL produkty z d2w faktycznie rozpadają się w przeciągu paru lat - w zależności jak są "zaprogramowane" - co więcej, zwalniają one miejsce na nowe odpady. Warto nadmienić, że były one ściśle skontrolowane przez niezależny instytut (d2w produkuje brytyjskie symphony), natomiast siatki z byle napisem "eko" bez znaczka kropelki i napisu d2w są po prostu często zwykłym plastikiem - takim bez dodatków oksy. W przypadku d2w kontrole są prowadzone co jakiś czas w laboratoriach, dlatego producenci jednorazówek nie mogą oszukać odbiorców ( w tym wypadku sieci handlowe Tesco, Żabka, Zara itd.), a przy tym nas - zwykłych klientów, którzy chcą w miarę dbać o środowisko.

m626 m626
*.173.240.108

Wysłany: 2019-06-02 21:37:59

Pic na wodę. Używam reklamówek pewnej firmy telekomunikacyjnej ze znaczkiem d2w i datą 10.2011 i oprócz tego, że się nieco wymięły nie widzę efektów biobegradacji. Może ktoś zaprogramował je na 100 lat? (sic)


Reportaże

Forum

Rsikorski

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-07-03

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08