e-prowadnik z rolką od igus do ukierunkowanego nawadniania

e-prowadnik z rolką od igus…

Nowy wózek do precyzyjnego nawadniania zmniejsza zużycie wody i nawozów o 75% - e-prowadnik w rynnie prowadzi węże, zapewniając dodatkową oszczędność energii.

Celem wózka do precyzyjnego nawadniania firmy Rathmakers Gartenbautechnik jest rozsądne wykorzystanie zasobów wodnych przy jednoczesnej ochronie wód gruntowych. Dzięki nowemu, automatycznemu systemowi nawadniania, woda dociera dokładnie tam, gdzie powinna: bezpośrednio do roślin. Aby zapewnić bezpieczne i kompaktowe prowadzenie przewodów i węży, konstruktorzy polegają na systemie e-prowadnikowym firmy igus, składającym się z prowadnika rolkowego i rynny prowadzącej.

e-prowadnik z rolką w rynnie prowadzącej zapewnia bezpieczne prowadzenie przewodów i węży w wózku do precyzyjnego nawadniania.
e-prowadnik z rolką w rynnie prowadzącej zapewnia bezpieczne prowadzenie przewodów i węży w wózku do precyzyjnego nawadniania. (Źródło: igus)

Niedobór wody jest poważnym problemem na całym świecie, dlatego potrzebne są rozwiązania, zwłaszcza w rolnictwie, które dostarczają wodę do instalacji w sposób ukierunkowany. W tym celu firma Rathmakers Gartenbautechnik wraz z Izbą Rolniczą NRW, opracowały precyzyjny wózek do nawadniania. Podczas gdy konwencjonalne wózki nawadniające ze strumieniem ciągłym marnują dużo wody, wózek do precyzyjnego nawadniania, nawadnia i nawozi w określony sposób. Ten unikalny system jest szczególnie odpowiedni do uprawy roślin doniczkowych na zewnątrz i zapewnia precyzyjne dostarczanie wody do środka doniczki. Dzięki zastosowaniu tej nowej technologii, w zależności od rozmiaru doniczki, możliwe są oszczędności od 50 do 75 procent w zakresie wody podczas nawadniania, ochrony roślin i nawozów. Zmniejsza to również dopływ azotu do wód gruntowych. Wózek do precyzyjnego nawadniania ma rozpiętość 40 m i przesuw 208 m. Do tej pory przewody i węże doprowadzające wodę były ciągnięte za wózkami. Powstawała pętla, która wymagała około 2 m przestrzeni między prowadnicą wózka a roślinami. Wymagany był również bezpieczny i zajmujący mało miejsca wąż z prowadzeniem przewodu. Dlatego, Ralf Hormes, dyrektor generalny Rathmakers Gartenbautechnik, skontaktował się z igus. - Wspólnie z ekspertami igus, zdecydowaliśmy się zaprojektować prowadnik rolkowy w rynnie prowadzącej - wyjaśnia Ralf Hormes.

343 m² więcej przestrzeni użytkowej

Główną zaletą systemu jest większa o 343 metry kwadratowe powierzchnia użytkowa, dzięki prowadzeniu przewodów i węży. Wydłużona została również żywotność elementów zasilających w systemie. Prowadnik z rolką  serii 3500R o szerokości zaledwie 35 cm jest stosowany w rynnie prowadzącej guidelite. Podstawą techniczną e-prowadnika jest integracja rolek z ogniwami prowadnika w celu obniżenia współczynnika tarcia podczas długich przesuwów. Umożliwia to zaoszczędzenie do 57% energii napędu podczas ruchu systemu e-prowadnika. Rynna prowadząca guidelite to ekonomiczne i szybkie w montażu rozwiązanie wykonane z odpornego na korozję i wysokowydajnego polimeru.

- Wszechstronny system, który sprawdził się zarówno pod względem technicznym, jak i kosztowym - podsumowuje Hormes. Od listopada 2019, firma igus odbiera zużyte, polimerowe e-prowadniki oraz rynny, i poddaje je recyklingowi. W zamian, użytkownik otrzymuje voucher na zakupy w igus, na podstawie masy netto.

brak
 

Producent prowadników kablowych, przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska