energenta przygotowuje się na przyszłość dzięki technologii Lindner

energenta przygotowuje się…

energenta ersatzbrennstoffe gmbH, z siedzibą w Ochtrup w Niemczech, produkuje wysokokaloryczne paliwa stałe z odzysku (SRF) od 2004 roku. Pięć lat temu model biznesowy firmy został rozszerzony o mechaniczny recykling tworzyw sztucznych. Korzystając z dodatkowego rozdrabniacza pierwotnego Jupiter 3200, zainstalowanego w listopadzie 2023 r., firma chce sprostać rosnącym wyzwaniom w branży recyklingu.

Ochtrup, miasto liczące około 20 000 mieszkańców, znajduje się w idyllicznym północno-zachodnim regionie Münsterland, na granicy z Dolną Saksonią i Holandią, a od 2004 roku jest także główną siedzibą firmy energenta ersatzbrennstoffe gmbH. Od momentu założenia firma i jej 30 pracowników przekształca odpady produkcyjne w szczególnie czyste, wysokokaloryczne paliwa odpadowe (RDF) i stałe paliwa odzyskane (SRF), w tym zakładzie dla pieców obrotowych przemysłu cementowego i wapienniczego. - Od ponad 10 lat obsługujemy dwie linie produkcyjne SRF, z których każda składa się z rozdrabniarki pierwotnej Lindner Jupiter 3200 lub 2200 oraz rozdrabniarki wtórnej Lindner Komet 2800. Systemy mają kompaktową konstrukcję i są połączone szeregowo. Dzięki małym nożom i drobnym sitom uzyskujemy bardzo drobny, jednorodny i czysty materiał wyjściowy - wyjaśnia Axel Möhring, dyrektor zarządzający energenta ersatzbrennstoffe gmbH od 2020 roku. Każda linia produkuje około 8 ton SRF na godzinę w trybie dwuzmianowym, 6 dni w tygodniu.

Od wysokokalorycznego SRF do czystego recyklatu

Na początku wszystko kręciło się wokół wysokokalorycznych stałych paliw z odzysku (SRF), ale pięć lat temu firma rozpoczęła również mechaniczny recykling tworzyw sztucznych. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak rozdrabniarki Lindner produkują SRF, ale ze względu na zapotrzebowanie na wysokiej jakości recyklat stopniowo rozszerzaliśmy nasz model biznesowy - dodaje Möhring. - Obecnie koncentrujemy się na mechanicznym recyklingu tworzyw sztucznych, które nie są kompozytami - Kompozyty, takie jak tektura do pakowania płynów, blistry farmaceutyczne lub folie wielowarstwowe, składają się z różnych warstw materiału. Recykling chemiczny oferuje już nowe rozwiązania, ale w większości materiały te są nadal w dużej mierze wykorzystywane jako wysokiej jakości paliwa, które zastępują paliwa kopalne, pomagając w redukcji emisji CO2. Z drugiej strony, tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu mechanicznego są wstępnie rozdrabniane za pomocą urządzenia Lindner Micromat, mielone za pomocą specjalnych młynów do produkcji, a następnie regranulowane w zakładzie w Norymberdze, innej lokalizacji firmy energenta.

Doskonała jakość recyklatu wymaga wysokiego poziomu jednorodności. Osiąga się to poprzez sortowanie dostarczonych materiałów i system pojemników wprowadzony przez firmę energenta w celu oddzielnego zbierania materiałów nadających się do recyklingu. - Wysoka jakość recyklatu zaczyna się od procesu zbiórki. Dlatego uruchomiliśmy nasz własny system zbiórki dla małych i średnich firm, aby przechowywać różne rodzaje tworzyw sztucznych w różnych pojemnikach. W ten sposób firmy mogą wnieść cenny wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym, podczas gdy my otrzymujemy odpowiednio posortowane, wartościowe materiały, które pomagają nam osiągnąć wysoką jakość przetwarzania. Sytuacja korzystna dla firm i środowiska - mówi Axel Möhring. - Dla nas, jako firmy zajmującej się recyklingiem, naprawdę ważne jest, aby zrobić coś dla naszego środowiska i tego, co określiłbym jako odpowiedzialną produkcję, która jest uczciwa wobec przyszłych pokoleń.

Jupiter 3200 firmy Lindner - inwestycja w przyszłość

Przemysł tworzyw sztucznych stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami. Upcykling, optymalizacja procesów i efektywność energetyczna to tylko niektóre z tematów omawianych w branży. Mówi się również o recyklingu chemicznym, który ma na celu odzyskanie materiałów, które wcześniej były klasyfikowane jako nienadające się do recyklingu, pod warunkiem, że są to materiały tego samego typu. - Strumienie materiałów na rynku będą się zmieniać - a wraz z nimi zadania, które musimy opanować. Dzięki nowemu Jupiterowi 3200 zamierzamy wzbogacić naszą przyszłą ofertę, tak abyśmy mogli elastycznie poszerzać nasz asortyment o inne strumienie recyklingu - dodaje Möhring - Jako grupa energenta jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Lindner. Maszyny Lindner są doskonale zaprojektowane i oferują wysoką jakość wykonania. Jesteśmy bardzo zadowoleni z modułowej konstrukcji, a także z doskonałej, szybkiej obsługi. Firma Lindner jest gotowa inwestować we wspólne próby i przełamywać nowe trendy. To właśnie sprawia, że Lindner jest dobrym i niezawodnym partnerem.

lindnercjupiter-3200-energenta-p9a8047
Axel Möhring, dyrektor zarządzający energenta ersatzbrennstoffe gmbH (po prawej), Vitalij Kozhakaru (po lewej) w zakładzie w Ochtrup.