Cóż to za tworzywo?
Teoria i praktyka

8 lis 2012, 19:57 VANGUARD

Witam wszystkich.

Tak jak ostatnio, zwracam się do Was ponownie z prośbą o pomoc przy identyfikacji pewnego plastiku, który wpadł mi ostatnio w ręce.

Otóż są to boxy/skrzyniopalety, tworzywo przypomina z wyglądu PP bądź HDPE, tak samo się pali(wygląd płomienia, kapie, nie kopci), ma podobny zapach, lecz jak wrzucam próbkę do wody unosi się na powierzchni, a jak lekko ją zanurzę to tonie :/ więc próba gęstości mi nic nie dała.. Tworzywo śmierdzi(ma swój taki charakterystyczny zapach, nie potrafię go określić) no i najważniejsze; Znajomy poprosił mnie o próbkę przemiału i co się okazało: Tworzywo okropnie śmierdzi podczas mielenia, zapach jest identyczny jak zapach płynu sterylizującego w gabinecie dentysty.
Jak na razie to tyle, z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam

8 lis 2012, 23:02 Ramones

Czy przy spalaniu dokladnym --krople palce sie wydaja odglos -"uuuuhhhh " :))

Radegunda

9 lis 2012, 8:17 Chemiqua

Jeżeli chodzi o zapach to jest to prawdopodobnie zapach gazowego chlorowodoru (HCl) znanego pod postacią roztworu wodnego jako kwas solny.
Spróbuj potrzeć w rękach o siebie dwa kawałki tego materiału i jak się rozgrzeją od tarcia to powinny mieć ten sam zapach.

Zapach taki jest charakterystyczny dla PCV. Lub innych chlorowanych polimerów (ale czy takie są to już specjaliści niech się wypowiedzą).

10 lis 2012, 8:58 VANGUARD

A więc tak:

Ramones - porównałem spalanie tego tworzywa ze spalaniem PP; według mnie palące się krople jednego i drugiego(kapiące na taflę wody), nie różnią się niczym szczególnym, na moje ucho robią po prostu takie "włup włup" ;} . Jedynie mogę powiedzieć, że po skapnięciu, pozostające płatki PP na tafli wody były przezroczyste, a tego budzącego wątpliwości tworzywa były czarne, (aha no i jednak zapach próbki po zgaszeniu znacznie bardziej przypomina PE)

Chemiqua - Potarłem o siebie dwa kawałki i tak: dało wyczuć się ten wspomniany zapach, lecz musiałem się nieźle wysilić, pocierać dosyć długo i naprawdę mocno(z pomocą kolegi) ;), tylko dlaczego zapach ten jest wydzielany podczas mielenia a nie spalania(jeśli założylibyśmy że jest to właśnie polimer chlorowany)?

12 lis 2012, 8:07 Chemiqua

PVC powinien jednak mieć ten sam lub bardzo podobny zapach przy ogrzewaniu i spalaniu.

Dodatkowo mogą być to pewnie jeszcze tworzywa które przy spalaniu/podgrzewaniu mają zapach fenolu.

Może ta tabelka pomoże: http://www.ztp.ps.pl/download/laborki/01.pdf

12 lis 2012, 19:22 Ramones

Wymieniles boxy,skrzyniopalety spotkalem sie z tworzywem PE/PA z ktorych tez byly wykonane te detale.Tez gdybym nie widzial granulatu i napisow ze czego byly wykonane to mial bol glowy.Tez niby plywalo niby tonelo i po przypaleniu pieknie palace sie krople wydawaly glosny dzwiek "luuu" :D Troche dziwne ze twoje krople na wodzie sa transparentne :O Obawiam sie ze produkt jest made in china to raczej tabelka Nam nie pomoze. :D
Wnioskuje z bardzo prostej przyczyny --jesli nie jest to produkt markowy (boxy,skrzyniopalet)i w dodatku made in china to tam moga byc cuda :D
Dalbys rade wrzzucic fote tych elementow.?

12 lis 2012, 19:28 Ramones

Przepraszam zle odczytalem --wiadomo krople PP transparentne --tamte czarne :D
No jak nic na mojego czuja --tworzywo bazowe PE do ktorego dodano cos ?(smiec ).Kwestia czy po zmieleniu nadaje sie to uzytku.?
Jeszcze takie pytanko --czy w pierwszej fazie podpalania jest jakas oznaka minimalnego zarzenia sie ? Czy odplywa cos na boki a srodek w miare klarowny ?

12 lis 2012, 20:58 Iebm

1 Silnie spienione poliolefiny z wypełniaczami
2. WPC na bazie poliolefin

14 lis 2012, 1:47 VANGUARD

Chemiqua - ta tabelka jest mi już znana ;) tak jak i wiele innych dostępnych w sieci :P

Teraz tak: Zapach,(bardziej) PP a nie PE jak napisałem w poprzednim poście(wybaczcie, pomyłka). Zresztą z tymi zapachami i zmysłem węchu to jest różnie(tak jak już kiedyś wspomniał Iebm), zazwyczaj jak coś identyfikuję, to mi i kilku osobom, którym dam coś do powąchania, pachnie czasem zupełnie inaczej niż innej grupie osób. Miałem tak z ASA, mi ASA ewidentnie pachnie ..grzybami, tak jak i kilku innym, niektórzy zaś zapachu grzybów w ogóle nie wyczuwają..;/

Dobra do rzeczy, pali się zupełnie normalnie, mógłbym tylko dodać że zapala się momentalnie, no i jakość tworzywa jest kiepska, interesująca jest też budowa wewnętrzna ;} (na zdjęciu) :

14 lis 2012, 7:35 Bbagins

VANGUARD napisał:


Teraz tak: Zapach,(bardziej) PP a nie PE jak napisałem w poprzednim poście(wybaczcie, pomyłka).

Mógłbyś sprecyzować proszę, bo dla mnie ów 'woń' jest jednakowa w obu przypadkach. Chociaż nie zakładam, że mój aparat mierniczy typu n.o.s. jest idealnie skalibrowany 8)Odpowiedz Nowy temat