Jak rozpoznać tworzywa?
Inne

8 lut 2013, 11:45 Plastikowanowa

do niedawna jeszcze nasza firma zajmowała się tylko i wyłącznie "przerzucaniem" tworzyw sztucznych, odbiór sprzedaż i tyle mnie interesowało. Od niedawna posiadamy młynek do tworzyw, trochę szkoda mi było, bo czasami taki piękny, jednorodny towar przychodzi.
Na tworzywach znam się o tyle o ile, potrafię rozpoznać podstawowe o ile da się to zrobić organoleptycznie i traktując ogniem, ale dalej zaczynają się schody.
Mam kilka pytań i mam nadzieję, że mi pomożecie.
1. Mam przemiał PS poprodukcja z tacek, takich jak na ciastka, szeleszczący, z młyna wyszedł śliczny płatek, czy to jest wysoki czy niski udar?
2. Przemiał PP poprodukcja, zmielone zostaly małe skrzyneczki na elektronikę, wysłaliśmy do klienta, wróciło z reklamacją, że gazuje i strzela, co może być powodem, może dodatek uniepalniacza? Macie jakiś pomysł?
3. Mam skrzyneczki z PS z nalepką, czy muszę ją zdzierać czy jest może jakaś ilość papieru, która w przemiale nie przeszkadza?
4. I ostatnie najważniejsze pytanie czym różni się tworzywo na wtrysk od tworzywa na rozdmuch, wiem, że chodzi o MFI ale jak to sprawdzić? Może podacie jakieś przykłady np dla skrzynki, baniaka, o, te tacki PS mnie interesują.
Pomóżcie, nie ma mi kto doradzić, a nauka metodą prób i błędów droga jest, za droga.
Z góry dziekuję

12 lut 2013, 12:17 Bbagins

ad1. Czy materiał jest transparentny czy kolorowy? Jeżeli kolorowy to będzie HIPS.
ad3. Papier powinien odpaść podczas mielenia, mycia itd. aczkolwiek ja np. zdrapuję z PSów bo tak sobie życzy mój odbiorca...

Racisław

Anonymous
12 lut 2013, 13:05 *.190.187.17

Ad. 2 Jeśli przemiał gazuje to albo jest mokry albo znajdują się w nim zanieczyszczenia innych tworzyw.

12 lut 2013, 14:30 Mariuszklodz

MFI na PP wytłaczanie do 4 np rura wtrysk na mniejsze elementy takie koło 15-30gr wystarczy 8-10-15 na większe wiaderka miski donice ok 20-25 chcą.
PS wysoki często się spotyka do 8 a niskie np ze styropianu są od 11-12 do 30 tez się spotkałem ale są też takie jak 1-2 np empera 251N w PSach ważna jest też udarność.
Ale MFI bardzo zależy od fachury który siedzi przy plastometrze nie każdy umie się tym sprzętem posługiwać i spotkałem się z takimi przypadkami że wysyłając jedna i tą samą próbe do 5 gości każdemu wyszło inne MFI i wachania też były spore bo od 6,45 do 12,75 na GPPS

22 lut 2013, 11:29 Plastikowanowa

Bbagins napisał:
ad1. Czy materiał jest transparentny czy kolorowy? Jeżeli kolorowy to będzie HIPS.
ad3. Papier powinien odpaść podczas mielenia, mycia itd. aczkolwiek ja np. zdrapuję z PSów bo tak sobie życzy mój odbiorca...


a co jeśli jest bezbarwny? mam taki i opisany jest HIPS

22 lut 2013, 11:31 Plastikowanowa

Emaboo napisał:
Ad. 2 Jeśli przemiał gazuje to albo jest mokry albo znajdują się w nim zanieczyszczenia innych tworzyw.

no właśnie zagadka, surowiec był suchuśki, wyciągałam z kartonu, jednorodny (20cm skrzyneczki opisane, wszystkie identyczne)

22 lut 2013, 11:33 Plastikowanowa

I jeszcze jedno pytanie, czy skrzynki po napojach i mięsie to PP czy HDPE.
Przepraszam za głupie pytania.

23 lut 2013, 19:53 VANGUARD

Nie ma głupich pytań ;)

Skrzynki po napojach HDPE, a po mięsie to nie wiem o co dokładnie chodzi więc na 100% nie powiem ale jeśli chodzi o to o co się domyślam to też powiedział bym że HDPE

23 lut 2013, 19:59 Yellow

Skrzynki po napojach i po mięsie to HDPE.

Pozdrawiam
Yellow

24 lut 2013, 10:40 Iebm

1. Tak zwane "tacki" do opakowań na ciastka , czy ogrodnicze , w 90% sa z HIPS , ale zdarząją się z PS .HIPS z reguły jest kryty lub transparentny , ale teraz kwestia co znaczy transparentny. ja za transparentny uwazam surowiec o okreslonym kolorze , ale na tyle przezroczysty ze swiat przez niego widać. Natomiast nie zabarwiony PS jest prawie jak szkło przezroczysty ( prawie jak PMMA)
2. Przemiał ze skrzynek PP gazuje i strzela - no cóż , mokry lub wtrącenia innego tworzywa. Skad pewność że to PP ? Często grawura z formy wskazuje na inne tworzywo niż rzeczywiście użyte do produkcji
3.Skrzynki do mięsa i napojów to w 90% HDPE , ale zdarza się PP
4. Tworzywa do wtrysku mają wyższe MFI od wytłaczania
5.Etykiety nalezy usuwaćOdpowiedz Nowy temat