Nowy chce sie nauczyc.
Teoria i praktyka

Kamil220288
7 sty 2015, 23:23 Kamil220288

P.s co to znaczy zadnych obcych wtracen

Ramones
7 sty 2015, 23:56 Ramones

Oswiece cie w jednej sprawie .
Jesli sa to worki pakowane po 25 kg w przypadku tworzywa i na workach jest podana nazwa producenta np.Borealis no na boku worka musi byc podany typ tworzywa skladajacy sie z literek i cyfr .
np.Borealis pp a na boku HF700sa --to sa symbole oznaczajace typ tworzywa i w necie mozesz znalezc jego dane techniczne .Istnieje cos takiego jak symbol OG ==Off Great czyli tworzywo pozagatunkowe i nie trzymajace stalych parametrow tylko w jakis widelkach danej partii. :D
Co sie tyczy okatbin czy jak to nazwales "kartonow" to jesli nie sa zaplombowane i zazwyczaj zapakowane w ilosci 1 t wraz z oznaczeniami to moze tam byc wszystko i "zgaduj zgadula" :D :D :D
Jesli masz wyczucie to rob test "pod zebem" :D :D
Na zgryz miekie to miekie sam poczujesz a twarde odrazu widac roznice --tylko nie natraf na PP bo dentysta w robocie :D :D :D :D
Wtracenia ==ziarenka innych tworzyw nie poliolefinowych ,zdzbla drewienek ,paierkow itp
no wiadomo piasku,kamyczkow :D :D :D :D

Kamil220288
8 sty 2015, 0:14 Kamil220288

Tak napisalem, to w workach jest opisane na kazdym worku.
To w oktabinach jest zaplombowane, ale nie opisany.
Pracuje od roku przy tym, material zawsze ten sam przychodzi, ale trafiaja sie buble i z dostawy na dostawe sa nowe receptury.
Czyli laczac materialy powinny one miec podobna konsystencje?
A czy jesli np. Dwa granulaty oddzielnie ide dobrze, to jaka mam pewnosc ze ich polqczenie bedzie dobrym rozwiqzaniem? P.s material mieszamy w mieszalnikach.

Kamil220288
8 sty 2015, 18:09 Kamil220288

A czy jesli material ma podobna konsystencje( proba zeba jak to okresliles), to wskaznik mfr bedzie podobny? Niejednokrotnie na foli, lub czesciej na sitach, widac grudki nie roztopionego mat. a jak znowu podwyzsze temp. To owe grudki znikaja, ale czesto z materialu robi sie zelatyna.
Gdybym dokladniej potrafil ocenic w jakiej temp. Dany granulat sie uplastycznia, byloby mi latwiej.
Co do gazowania, tzw. Pochlsniach to nic innego jak tlenek wapnia( popraw mnie jesli sie myle) czy zamiast tego mozna wsypac wapno sproszkowane?
I jeszcze jedno.
Zauwazylem ostatnio, regranulat przywieziony z mahazynu na hale, wyglqda okey, ba nawet kilka dni wczesniej(prosto spod granulacji) szedl idealnie.
Ale po transporcie z magazynu, gazuje, jest w nim duzo wilgoci.
Moze to byc spowodowane roznica temp.? W magazynie jest okolo 5 a na hali 15.

Ramones
8 sty 2015, 21:32 Ramones

Kamil jeszcze raz :
1.Jesli worek wazacy 25kg i majacy nazwe producenta np.Borealis to musi na boku miec napis okreslajacy jego typ.
2.Oktabiny=kartony
Jesli w takim kartonie znajduje sie granulat w kolorze to oznacza to ze ktos wykorzystal karton do zapakowania wlasnego regranulatu i moze byc nawet zaplombowany.
Zaden potezny koncern petrochemiczny nie barwi tworzywa--zleca to innym firmom (mniejszym) i wtedy tez MUSI byc na kartonie --"INFORMACJA"
Jesli tego nie ma --to oktabina sluzy tylko za opakowanie.
Jakie musi byc MFI tworzywa do produkcji foli ?
No jest to podstawowy parametr i decydujacy o przeznaczeniu danego tworzywa do rodzaju jego przetworzenia .W wypadku produkcji foli MFI powinno sie zawierac miedzy 1.5--4 !!!(moge sie mylic ) .
Co to jest MFI to poczytaj w necie ;)
Dlatego wszystkie regranulaty przeznaczone do produkcji folii sa robione wlasnie z foli lub beczek ,butelek,kanistrow itp detali robionych metoda rozdmuchu ,gdyz ich MFI jest zblizone do foliowego.
Powtarzam odpowiednie MFI tworzywa jest glownym warunkiem jego przeznaczenia do jego przetworstwa.

Ramones
8 sty 2015, 21:39 Ramones

Co sie tyczy tej zelatyny.
Kamil prosze nie sciemniaj tylko pisz dokladnie --takie zjawisko mozesz widziec tylko w przypadku produkcji z "przemialu" lub "aglomeratu " ale nie z regranulatu. ;) ;) ;)
Regranulat ma to do siebie ze jest materialem "usrednionym" -wiec nie moze zawierac czegos co Ci sie "nie rozpusci" :D :D :D :D
Tak zgadzam sie ta teoria ze material zmieniajac diametralnie warunki przechowywawania moze nagle zlapac wode z powietrza --ale tak mysle wystarczy go potrzymac otwartego troche czasu przed produkcja i wszystko powinno dojsc do normy ;) Takie prawa fizyki :D
Co do tych pochlaniaczy wilgoci --no nie mam pojecia :(
Jeszcze raz powtarzam nie jest praktykiem a to co napisalem wiem z teorii --wiec moja wypowiedz moze byc niescisla za co przepraszam ,ale mam nadzieje ze koledzy mnie poprawia .
Lepszo to niz nic ;) ;) ;)

Kamil220288
8 sty 2015, 22:18 Kamil220288

Co do zelatyny, nie mowie o pojedynczym granulacie, a o kilku mieszanych. Konkretniej:
Granulat x uplastycznia sie w 190 stopniach, a granulat y w 230 stopniach. Oba musza byc wymieszane.
Ustawiajac parametry maszyny pod granulat x, granulat y sie nie rostapia i osiada na sitach( zapycha je z czasem i ciezko utrzymac stala wage foli).
Ustawiajac maszyne pod granulat y, granulat x sie przepala( ciezko jest utrzymac folie w "ryzach").
O tym mowilem.
A z ta zawartoscia oktabin, masz racje to zgaduj zgadula, kilka krotnie material byl nawet odsylany
Nasz granulat robimy jqk wspomnialem z tzw. Platka, no i zrywow po produkcyjnych z ekstruzji.

Wiem co to jest mfi(mfr) ale chce wiedziec jak ma sie to do konsystencjii granulatu( jego twardosci).

Ramones
8 sty 2015, 23:58 Ramones

Kamil przykro mi ale to co wiedzialem w miare moich mozliwosci napisalem --to o co pytasz musza juz odpowiedziec koledzy z forum .Ja tylko moge ci pomoc w zakresie rozpoznawania dobrego regranulatu ,znajdowania wtracen itd. ;)
Namawiam Cie abys poczytal o "sleepach" oraz modyfikatorach folii firmy DOW rodzaju Amplify ,Versify oraz klejach --no to powinno Ci sie przydac na przyszlosc bo nie sadze abys sie marnowal przy produkcji workow na smiecie przez cale zycie zwlaszcza ze szefostwo gania jak oszalale kiedy jest problem . :D :D :D :D

Kamil220288
9 sty 2015, 0:57 Kamil220288

Mowiac sleepy, mqsz na mysli modyfikatory/dodatki. Jesli sie myle podaj jakis link.
Wiem ze sa najrozniejsze specyfiki, zaczynajac od batwnikow, antystatyki, antyblocki itd. Az do srodkow zapachowych.
Przy obecnej pracy, nie zetkne sie z tymi specyfikami;) a innej w branzy tworzyw, w mojej okolicy brak, wiec pozostaja mi smieciuchy;)
P.s jak to mozliwe iz material na maszynie x gazuje, a te same tworzywo na maszynie y zqchowuje sie prawidlowo?

SlawekGryf
10 sty 2015, 17:51 SlawekGryf

Ramones napisał:
No widzisz kolego co sie dzieje :D
Ja postanowilem po ostatnich akcjach na forum pomagac wtedy kiedy juz nikt inny nie chce. ;)
Mysle ze "guru" na tym forum w zakresie produkcji folii jest kolega "Slawek Gryf" ale on wpada na forum jak V2 na Londyn --wpadnie i znika :D
Postaram sie przynajmniej na kilka twoich pytan odpowiedziec w miare mojej znajomosci tematu. ;)
rozwiń+


Ramones ...."Stary Druhu" duze dziekuje za slowa uznania ale ja naprawde malo wiem a wnioskuje to na podstawie tego iz niemal codziennie jestem czyms zaskakiwany :b Sami pewnie dobrze wiecie jak obszerna jest branza PTS i cos co wczoraj bylo idealem dzis podobno emituje substancje rakotworcze..

A tak na marginesie wszystkim forumowiczom Naj,Naj