Szukałem i nie znalazłem oraz prosze o pomoc
Tworzywa masowe

20 wrz 2007, 20:07 sasere

Witam

Potrzebuje kilku informacji które rozjaśnią mój umysł. Po pierwsze:
1. Jakie oznaczenie ma granulat PET bo nie HDPE, chyba że się myle ponieważ znalazlem - (HDPE - pojemniki na filmy do aparatów fotograficznych, opakowania do jogurtu "actimel", nakrętki do butelek)
2. Czy granulat i regranulat to to samo ? Bo spotykam sie z naprzemiennym uzywaniem tych nazw.
3. Skąd mam wiedzieć jaki regranulat wyprodukuje (skład i do czego on sie bedzie nadawać)
4. Prosiłbym o kontakt z osoba która bedzie mogła mi odpowiedzieć na kilka pytań które jeszcze się pojawią po odpowiedzi na powyższe pytania.

Dziekuje
sasere@o2.pl

Radsuł

28 wrz 2007, 14:18 gramet

Chętnię rozjaśnię Pański umysł
1. Granulat PET ma oznaczenie PET (polyetylene terephthalate - po polsku - politereftalan etylenu) tak jak HDPE ma oznaczenie HDPE (high density polyethylene - po polsku - polietylen wysokiej gęstości)
2. Granulat i regranulat - to nie to samo i nazwy te nie moga być używane zamiennie. Granulat to w slangu branżowym - postać żywicy polimerowej (występuje ona właśnie w postaci granulatu). Natomiast regranulat to też taka sama postać żywicy polimerowej ale takiej która wcześniej została poddana procesowi recyklinu - dlatego też zbitka słowna recykling i granulat daje w efekcie - "regranulat"
3. To częsty problem początkujących przetwórców - co ja właściwie wyprodukowałem? Problem ten radzę rozwiązywać na etapie planowania produkcji, zaniedbanie w tym względzie najczęściej prowadzi do zawału serca u klientów kupujących produkt oraz bankructwa producenta. :DOdpowiedz Nowy temat