60 lat Busch Vacuum Solutions

60 lat Busch Vacuum Solutions

Ayhan i dr Karl Busch poznali się w Monachium, gdzie ona studiowała medycynę, a on inżynierię mechaniczną. Po obronie pracy doktorskiej w 1960 r. na temat "Tarcia i zużycia w sprężarkach rotacyjnych smarowanych wodą", rozpoczął pracę jako kierownik projektu w fabryce maszyn swojego dziadka Karla Wittiga w Schopfheim w Schwarzwaldzie, zanim jego żona i on założyli tam w 1963 r. firmę "Dr.-Ing. Karl Busch GmbH".

Firma przeniosła się do sąsiedniej wioski Maulburg w 1972 roku, gdzie pozostaje do dziś.

old-image-dr-and-mrs-busch
Młoda para.
Źródło: Busch Vacuum Solutions.

Kiedy na początku lat 60 - tych w Niemczech pojawiły się samoobsługowe supermarkety, dr Karl Busch opracował pierwszą pompę próżniową specjalnie do pakowania żywności: Huckepack, jest wyjątkowo kompaktową i wytrzymałą pompą próżniową ze stopniami pompy umieszczonymi jeden nad drugim.

huckepack-1967
Stopnie obrotowej łopatkowej pompy próżniowej Huckepack są umieszczone jeden nad drugim.
Źródło: Busch Vacuum Solutions.

Dzięki ogromnej przedsiębiorczości Ayhan Busch młoda firma szybko się rozwijała. Ayhan Busch wcześnie dostrzegła znaczenie ekspansji międzynarodowej. W 1971 roku został utworzony pierwszy zagraniczny oddział w Wielkiej Brytanii. W ciągu zaledwie 15 lat na całym świecie pojawiło się kolejnych 18 oddziałów i cztery zakłady produkcyjne. Podczas budowy swojej firmy para Busch nigdy nie polegała na bankach. Zamiast tego wykorzystali kapitał, który sami wygenerowali. W 1981 roku Busch jako pierwsza niemiecka firma przemysłowa podpisała umowę o współpracy w zakresie produkcji w Chinach. Dzięki następcy Huckepack, pompie próżniowej R5, firma wyznaczyła nowy standard w branży i stała się światowym liderem rynku w sektorze pakowania próżniowego.


r5-1968
Rotacyjną łopatkową smarowaną olejem pompom próżniową R5, firma wyznaczyła nowy standard w branży
i stała się światowym liderem rynku w sektorze pakowania próżniowego.
Źródło: Busch Vacuum Solutions.

Obecnie firma Busch oferuje rozwiązania próżniowe do szerokiego zakresu zastosowań w różnych branżach. Przedsiębiorstwo jest reprezentowane przez 110 oddziałów na całym świecie, w tym zakłady produkcyjne w Chinach, Czechach, Francji, Niemczech, Indiach, Korei, Rumunii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie. Do międzynarodowej grupy Busch należy również Pfeiffer Vacuum AG, producent pomp próżniowych z siedzibą w północnej Hesji w Niemczech.

luftaufnahme-headquarter-1980
Główna siedziba w Maulburg w 1980.
Źródło: Busch Vacuum Solutions.

Firmą Busch Vacuum Solutions wspólnie zarządzają Ayhan i dr Karl Busch oraz ich dzieci Ayla, Sami i Kaya Busch. Wszystkie ważne decyzje rodzina Busch nadal podejmuje razem. Ta zasada, którą ustanowiła Ayhan Busch, pozostaje recepturą na sukcesu, na której firma opiera się do dziś. W 2022 roku rodzina Busch otrzymała najbardziej prestiżowy zaszczyt dla rodzinnych firm w Niemczech, nagrodę "Rodzinny Przedsiębiorca Roku", jako uznanie za różnorodność między pokoleniami, płciami i kulturami.

Ponadto Ayhan Busch i Dr.-Ing. Karl Busch otrzymali wspólnie honorowe obywatelstwo gminy Maulburg w 2015 roku. W 2019 roku, Dr Karl Busch został mianowany honorowym członkiem senatu Uniwersytetu Technicznego w Monachium W tym samym roku on i jego żona otrzymali Medal Biznesu z Badenii-Wirtembergii za wyjątkowe osiągnięcia przedsiębiorcze, a w 2022 roku otrzymali Złoty Medal Zaszczytu z okręgu Lörrach za swoje zaangażowanie społeczne i kulturalne.

Reportaże

Forum