95 urodziny założyciela firmy Busch

95 urodziny założyciela firmy…

Krótko przed urodzinami dr Karl Busch wyjechał ze swoją żoną Ayhan do Holandii, aby wziąć udział w tegorocznym międzynarodowym spotkaniu menedżerów Busch Vacuum Solutions. Współzałożyciel i współwłaściciel światowego lidera rynku, który dziś świętuje swoje 95 urodziny, nadal z wielkim zainteresowaniem śledzi prezentacje produktów swojej firmy.

Dr Karl Busch wraz ze swoją żoną Ayhan i ich dziećmi Aylą, Sami i Kayą Busch zarządza globalną firmą. W ciągu ponad 60 lat Grupa Busch stała się drugim co do wielkości producentem pomp próżniowych na świecie. Wszystko zaczęło się od małej, dwuosobowej firmy założonej w 1963 roku w Schopfheim przez dr Karla Buscha i jego żonę Ayhan.

Inżynier i wynalazca Karl Busch spotkał swoją żonę Ayhan podczas studiów inżynierii mechanicznej w Monachium, gdzie studiowała stomatologię. Przed studiami ukończył szkołę średnią w Schopfheim, pracując jednocześnie jako praktykant mechanik. W 1960 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice w Monachium. Jego praca doktorska dotyczyła tarcia i zużycia w sprężarkach rotacyjnych smarowanych wodą. Następnie pracował w firmie swojego dziadka, Karla Wittiga, w Schopfheim, jako kierownik projektów, zanim wraz z żoną założył firmę Dr.-Ing. Karl Busch GmbH - obecnie Busch Vacuum Solutions. W 1972 roku firma przeniosła się do Maulburga.

Kiedy na początku lat 60. w Niemczech pojawiły się supermarkety samoobsługowe, wiele artykułów spożywczych dla gospodarstw domowych musiało być pakowanych w sposób higieniczny i wizualnie atrakcyjny. Dr Karl Busch opracował pierwszą pompę próżniową specjalnie do tych zastosowań: HuckePack. Jest to wyjątkowo kompaktowa i odporna rotacyjna łopatkowa pompa próżniowa z ułożonymi jeden nad drugim poziomami pomp. Technologia ta pomaga dłużej utrzymywać świeżość żywności. Później inżynier zrewolucjonizował pakowanie żywności, wprowadzając następny produkt, R5. Ta pompa próżniowa stała się standardem branżowym, a jego firma stała się światowym liderem w tej dziedzinie - z udziałem w rynku wynoszącym ponad 85 procent.

W kwietniu 1971 roku firma Busch założyła swoją pierwszą zagraniczną spółkę zależną w Wielkiej Brytanii i jako pierwsza niemiecka firma przemysłowa podpisała w 1981 roku umowę o współpracy w zakresie produkcji w Chinach. Pfeiffer Vacuum i centrotherm clean solutions połączyły siły z Busch Vacuum Solutions w nowej grupie Busch Group. Założyciel firmy spogląda z wdzięcznością w przeszłość - Jestem bardzo wdzięczny mojej żonie, która jest moją partnerką nie tylko w życiu prywatnym, ale także w biznesie. Moja żona była liderem, zwłaszcza w sprzedaży. Chciałbym podziękować naszym dzieciom za to, że pomogły nam iść naprzód w sposób, którego ja i moja żona nie moglibyśmy osiągnąć sami. Szczególne podziękowania kieruję do naszych pracowników, którzy wspólnie z nami zbudowali firmę Busch i bez których nie byłaby tym, czym jest obecnie.

pr-image-busch-family

Dr Karl Busch i jego żona Ayhan wielokrotnie wyrażali wdzięczność poprzez swoje wielkie zaangażowanie społeczne i kulturowe. Dla nich hojne darowizny na rzecz ludzi w regionach kryzysowych są równie oczywiste, jak wspieranie stowarzyszeń regionalnych w Maulburgu i okolicach. Za to filantropijne podejście para Busch otrzymała w 2015 roku honorowe obywatelstwo gminy Maulburg, a w 2022 roku złoty medal honorowy hrabstwa Lörrach.

Dr Karl Busch, który jest również honorowym senatorem Politechniki w Monachium, wraz ze swoją żoną Ayhan otrzymał w 2019 r. medal Badenii-Wirtembergii za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie przedsiębiorczości. W 2022 roku para została również wyróżniona za kulturę korporacyjną i współpracę jako przedsiębiorca rodzinny roku wraz ze swoimi dziećmi: Aylą, Sami i Kayą Busch. Jest to najważniejsza nagroda dla firm rodzinnych w Niemczech.

Fakt, że dr Karl Busch może nadal aktywnie pracować w firmie nawet w podeszłym wieku, wynika z jego niezwykłego zdrowia wynikającego z życia pełnego aktywności sportowej. W 1978 roku w ciągu 15 dni przejechał rowerem ponad 2600 kilometrów z Maulburga do Stambułu, aby otworzyć tam turecki oddział swojej firmy. W 1994 roku wspiął się na Kilimanjaro, a w 2000 roku wraz ze swoimi synami Sami i Kayą Busch wziął udział w rajdzie klasycznych samochodów „dookoła świata w 80 dni”, w którym zebrał 140 000 marek niemieckich dla Lekarzy bez Granic. W 2002 roku w wieku 73 lat pobiegł w maratonie nowojorskim i regularnie uczestniczył w półmaratonie Telford w Anglii, ostatnio w 2017 roku w wieku 87 lat.


Czytaj więcej:
Pompy 19