Aerozole w pojemnikach z tworzywa PET

Aerozole w pojemnikach z tworzywa…

Alpla znana z innowacyjnych rozwiązań w zakresie opakowań przyjaznych środowisku tym razem zaoferowała alternatywę dla aluminiowych i blaszanych puszek na aerozole. Jest nią pojemnik z tworzywa PET znanego z zastosowania do produkcji butelek.

Od dawna jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że różnorodne preparaty rozpylane pod ciśnieniem tzw. aerozole zamknięte są w pojemnikach wyprodukowanych z aluminium lub innego metalu. Firma Alpla postanowiła zmienić te przyzwyczajenia i opracowała innowacyjną butelkę przeznaczoną do takich produktów w całości wykonaną z PET. Doskonale sprawdzają się one w produktach kosmetycznych np. dezodorantach, filtrach przeciwsłonecznych czy też do odświeżaczy powietrza.

Zalet nowego pojemnika jest wiele - od czysto użytkowych po te najważniejsze, mające wpływ na ochronę środowiska. 

Butelka z PET w przeciwieństwie do pojemników metalowych jest wyjątkowo lekka, odporna na wstrząsy, mało wrażliwa na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Uwagę też zwracają walory estetyczne - opakowania te mogą być produkowane w różnych kolorach oraz w szerokiej gamie wzorów. Dodatkową, ważną cechą jest ich przejrzystość nadająca eleganckiego wyglądu i efektu świeżości, co jest istotne dla produktów kosmetycznych i odświeżaczy powietrza. Pozwala to na wyróżnienie produktów na sklepowych półkach pośród szeregu innych.

Kluczową jednak zaletą butelki na aerozole z PET jest neutralność dla środowiska naturalnego. 

aerozol-w-pet

W powszechnej opinii nie jest oczywistym to, że tworzywo sztuczne znacznie lepiej wypada w tym aspekcie niż opakowania z metalu czy szkła. Spowodowane jest to wieloma elementami, a do najbardziej istotnych należy to, że podczas produkcji butelek z PET emitowane jest do atmosfery mniej CO2 niż w przypadku produkcji pojemników aluminiowych. Dzieje się tak, ponieważ znacznie niższe są wydatki na energię przy jej wytwarzaniu. 

Każdego dnia w naszych ośrodkach rozwoju produktów poszukujemy rozwiązań, które wpisują się w najnowsze trendy proekologiczne. Butelki z PET na aerozole są kolejnym, doskonałym przykładem na to, że śmiało wyznaczamy rynkowe standardy i zmieniamy przyzwyczajenia. Wbrew upowszechnionym opiniom taki pojemnik jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego niż te wyprodukowane np. z aluminium. Spowodowane jest to m.in. tym, że podczas produkcji opakowań z tworzyw sztucznych występuje mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, przez co występuje niska emisja CO2, a zużyte butelki doskonale nadają się do recyklingu. Co ważne takie opakowanie nie musi mieć również powłoki wewnętrznej, typowej dla aluminiowej puszki - mówi Mariusz Musiał, Dyrektor Zarządzający Alpla w Polsce. 

Uwzględniając dodatkowo to, że tworzywa PET są lekkie ich transport często na znaczne odległości powoduje mniejszą emisję CO2 niż w przypadku innych, cięższych opakowań.