Aktualne trendy w projektowaniu opakowań szklanych


W latach 2003-2004 butelka Finlandii została przeprojektowana po raz trzeci. Jej projekt to rezultat pracy międzynarodowego zespołu, pracującego we współpracy z jednym z najsłynniejszych współczesnych fińskich projektantów Harri Kosinenem.

Butelka Finlandii jest wysoka, smukła i nowoczesna. Dno każdej smakowej wódki udekorowane jest kolorami przypisanymi do określonego smaku - zielonym w przypadku limonki, pomarańczowym w przypadku mango oraz czerwonym w przypadku wiśni. Tak jak poprzednicy tej generacji butelki, nowe opakowanie także podkreśla źródło czystej wody źródlanej. Powierzchnia szkła jest gładka, jak stopiony lód.

Produkcja nowej butelki rozpoczęła się w 2003 r. Dzięki wykorzystaniu fińskiego piasku kwarcowego, możliwym jest produkcja wyjątkowo czystego, wysokiej jakości szkła, dzięki czemu ustanowione zostały standardy jakości dla butelek Finlandii. Technologia nadruków ACL tworzy dodatkowo standard premium dla opakowania. Wszystkie barwniki używane przy ich produkcji są nietoksyczne i organiczne.Marka wódki Finlandia jest własnością amerykańskiej spółki Brown-Forman. Wódka produkowana jest w Finlandii przez firmę Altia i sprzedawana jest w ponad 100 krajach.

Butelka Veen Familly

Swoim designem zaskakuje także opakowanie wódki Held. Ponowne wprowadzenie wódki na rynek, odbyło się poprzez eventy w barach i miejscach spotkań VIP-ów w Berlinie. Pierwotnie wódka Held produkowana była w niewielkich ilościach w Berlinie, poczynając od roku 1921. Bardzo szybko stała się ona drinkiem nocnego życia w Berlinie.

Marka uzyskała reputację "czystego i porządnego" spirytusu. Zapewnia ona produktowi przejrzystość, trwałość i unikalny wygląd. Opakowanie wódki Held, produkowane jest w zakładach w Holzminden w Niemczech.

Wszystkie wytwarzane tam opakowania firmy O-I charakteryzuje najwyższa jakość, która pomaga budować ekskluzywny wizerunek marki. Firma produkuje szeroką gamę opakowań w różnych kolorach, kształtach, rozmiarach, stosując przy tym różnego rodzaju techniki dekoracyjne. Butelka utrzymana jest w stylu retro.

Równie interesującą jeśli chodzi o design jest butelka stworzona dla nowozelandzkiej wody Waiwera Infinity. Butelka ta w uznaniu za jej stylistykę uhonorowana została tytułem "Najlepszej Butelki Szklanej", na konkursie Bottled Water World Design Awards we Włoszech w 2006 r. Butelkę zaprojektował David Melrose, dla którego inspiracją było oryginalne opakowanie Waiwera Infinity z roku 1875.

butelka Voss ice bucket

Przywoływana w tekście firma Owens Illinois powstała w 1903 r. Obecnie posiada 100 zakładów produkcyjnych w 23 krajach. W naszym kraju do O-I należy Huta Szkła Jarosław i Huta Szkła Antoninek. Obydwa zakłady współpracują z renomowanymi krajowymi i międzynarodowymi klientami z branży odżywek dla dzieci, soków, przetwórstwa żywności oraz piwa.