Amcor wyprodukował butelkę PET z uchwytem

Amcor wyprodukował butelkę PET z uchwytem
Koncern Amcor PET Packaging stworzył niezwykłą butelkę PET z wbudowanym do niej uchwytem. Zdaniem twórców opakowania jest to jedno z najbardziej przełomowych, branżowych osiągnięć w ostatnim czasie.

Tego jeszcze na rynku opakowaniowym nie było. A ponieważ nie było, to pojawiła się okazja przejścia do historii i stworzenia całkowicie innowacyjnego opakowania przy wykorzystaniu tradycyjnej metody, którą również należało wzbogacić. W ten oto sposób w zakładach koncernu Amcor PET Packaging narodziły się niezwykłe opakowania PET, w których sprzedawana jest wódka. Jakby sprzedaż wódki w opakowaniach PET nie była wystarczająca nowością, to dodatkowo są one wzbogacone w specjalny wbudowany uchwyt, przypominającą rączkę posiadaną przez typowe kufle do piwa.

Nowy produkt australijskiego potentata wchodzi właśnie na światowy rynek. Jest to butelka PET o pojemności 1,75 l z uchwytem, wchodzącym w skład struktury całego opakowania. W innowacyjnej butelce sprzedawana jest wódka koncernu McCormick Distilling Co., Weston, MO.

Nowoczesna butelka z uchwytem powstała dzięki zastosowaniu technologii blow moulding, czyli wtrysku z rozdmuchem.

Tradycyjnie w tego typu metodzie roztopiony granulat zostaje następnie wtryskowo uformowany do postaci preformy, która przeniesiona do kolejnej stacji zostaje rozciągnięta i rozdmuchana w formie rozdmuchowej. Technologia jest niezwykle popularna, a przetwarzane za sprawą jej stosowania są najczęściej takie tworzywa jak PET, polipropylen (PP) oraz poliwęglan (PC). Warto wiedzieć, że wtrysk z rozdmuchem jest stosowany do produkcji butelek oraz słoików różnych pojemności i kształtów znajdujących zastosowania w wielu branżach.

Butelka PET koncernu Amcor z wbudowanym uchwytem

Po tę technologię sięgnął też już dwa lata temu Amcor PET Packaging. Tyle bowiem czasu zajęło mu zrealizowanie projektu i stworzenie opakowania dla producenta wódki.

O skali przedsięwzięcia może świadczyć choćby fakt, że w koncernie powołany został specjalny sztab technologów oddelegowany do tego tylko zadania.

Głównym problemem, który stanął przed tym zespołem było takie zastosowanie technologii blow moulding by dało się wytworzyć również uchwyt. - Dobrze wiedzieliśmy, że nie sposób wydmuchać w butelce z tego tworzywa również uchwytu z PET. Musieliśmy więc pracować wspólnie z Amcor nad tym, by pożądany przez nas kształt opakowania został jednak wykonany. Trzeba było zrozumieć jak można to zrobić - opowiada Jim Zargo, prezes koncernu McCormick.