Amerykanie opracowali nowy polimer

Amerykanie opracowali nowy polimer
W amerykańskich jednostkach badawczych udało się stworzyć nowy typ polimeru.

Za projekt odpowiadali badacze z amerykańskiego Department of Energy's oraz Los Alamos National Laboratory. Ponad rok ich pracy doprowadziło stworzenia nowego rodzaju cienkiego polimeru, który absorbuje energię słoneczną i wytwarza ładunek elektryczny na stosunkowo dużej powierzchni. Oczywiście znane sa już potencjalne przyszłościowe sposoby wykorzystania poczynionego odkrycia. Nowy produkt będzie można stosować choćby do budowy ekologicznych i produkujących energię okien, a także do przezroczystych paneli słonecznych lub nowego rodzaju wyświetlaczy optycznych.

Nowy materiał to polimer półprzewodnikowy połączony z bogatymi w węgiel fulerenemi. W kontrolowanych warunkach tworzy na dużej powierzchni powtarzalny wzór komórek w kształcie sześcianu i o rozmiarach mikronowych.
Naukowcy zaopatrzyli mieszaninę roztworu polimeru i fulerenu w przepływające przez nią kropelki wody wielkości mikrometra. Kiedy roztwór całkowicie wyparuje, wówczas polimer utworzy na dużej przestrzeni wzór plastra miodu. W dodatku im wolniejsze będzie parowanie, tym bardziej ściśle upakowany ma być polimer. Stopień upakowania polimeru będzie też determinował szybkość transportu ładunku w materiale: im większy poziom upakowania, tym lepszy transport.

Istotną cechą nowości opracowanej przez Amerykanów przezroczystość materiału. Decyduje o niej jego strukturą. Łańcuchy polimeru upakowane są gęsto jedynie na brzegach komórek sześciennych. Tam też zachodzi pochłanianie światła i przewodzenie ładunku. Środek pozostaje luźny i wchłania niewielkie ilości widma świetlnego.

Jak podkreślają badacze już wcześniej powstawały cienkie powłoki o strukturze plastra miodu, zbudowane z konwencjonalnych polistyrenów. Jednak to oni jako pierwsi przedstawili materiał o strukturze, która stanowi połączenie półprzewodników i fulerenów, absorbuje światło, wydajnie produkuje ładunek i na dodatek jeszcze go separuje.

Czytaj więcej: Ciekawostki 76 Polimery 100