Antybakteryjne karty płatnicze

 Antybakteryjne karty płatnicze
Prezentujemy artykuł nadesłany przez firmę Ecoplastic Technologies poświęcony perspektywom rozwoju technologii produkcji kart płatniczych.

Dokonywanie płatności za pomocą kart stało się w ostatnim czasie bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wielu konsumentów. Jak wynika z badań firmy Nielsen, aż 54 proc. respondentów woli używać karty niż tradycyjnej gotówki.

Zalety środka płatniczego wykonanego z tworzywa sztucznego są bezsprzeczne. Przede wszystkim karty są chronione przez kod PIN, dlatego nawet przy zgubieniu nasze pieniądze są do pewnego stopnia bezpieczne. Oczywiście kod ten można złamać, ale kartę można również zastrzec. Inną ważną kwestią jest to, iż zamiast pliku brudnych pieniędzy, które dostają się do wielu rąk, mamy kartę - czystą, płaską, łatwą do schowania.

Karty płatnicze wydają się wygodniejszym sposobem płatności aniżeli używanie papieru czy bilonu. Warto jednak zadać nader istotne pytanie: czy rzeczywiście są one także mniej zanieczyszczone drobnoustrojami niż tradycyjne środki płatnicze?

Odpowiedź na to pytanie pozornie jest prosta - skoro przecież tylko właściciel używa konkretnej karty, powinna ona być bezpieczna pod względem mikrobiologicznym. Niestety, jak się okazuje, karty płatnicze są doskonałym siedliskiem dla bakterii i istnieje w ich przypadku realne prawdopodobieństwo przekazywania drobnoustrojów osobom postronnym. Doskonale to ilustruje prosty przykład z życia codziennego: przekazanie karty płatniczej pracownikowi sklepu, w celu włożenia jej do terminalu i odbiór jej przez właściciela. Poprzez dokonywanie tego rodzaju płatności karta okazuje się być jednym z najbardziej zakażonych przedmiotów - na równi z włącznikiem światła, kuchennym blatem, czy… deską sedesową.

Warto jednak wspomnieć, że opracowywane są technologie antybakteryjne, zapobiegające rozwojowi mikrobów na powierzchni takich przedmiotów, jak zabawki czy produkty codziennego użytku. Technologie te opierają się na stosowaniu dodatków - w postaci przedmieszek czy proszku - dodawanych do tworzywa sztucznego w czasie produkcji. Kto wie, być może antybakteryjne karty płatnicze wejdą z czasem do masowej produkcji.


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, pro-degradanty, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, antyalgowe w każdej postaci

Polska