Atrakcyjne opakowanie podstawą sukcesu

Poszczególni producenci mogą mieć diametralnie różne wymagania co do oznakowania, które również należy uwzględnić. W przypadku produktów wymagających podania numeru partii i danych na potrzeby identyfikacji odpowiednim rozwiązaniem są drukarki laserowe oraz atramentowe do druku ciągłego (CIJ). Z kolei technologia TTO zapewnia większą elastyczność, jeśli wymagany jest nadruk obszerniejszych treści. Wielu producentów żywności jest ponadto zobowiązanych do drukowania informacji o składnikach.

Właściwym rozwiązaniem są w tym przypadku drukarki termotransferowe, które umożliwiają szerokoformatowy druk na żądanie informacji o wartościach odżywczych, składnikach i alergenach podawanych drobnym tekstem. Dzięki temu producenci mogą spełnić na poziomie globalnym obowiązujące w przemyśle spożywczym minimalne wymogi dotyczące etykietowania, a ponadto zmniejszyć liczbę jednostek SKU wstępnie zadrukowanej folii opakowaniowej.

Drukarki termotransferowe zapewniające druk w jakości 300 dpi (12 punktów na mm) stanowią idealne rozwiązanie w przypadku druku wysokiej jakości tekstów i grafik, które nie obniżają walorów estetycznych opakowania.

Większa wartość dodana wynikająca z innowacyjnych technologii

Najnowszemodele urządzeń do nadruku termotransferowego obecne na rynku są wyposażone w zaawansowane technologie pozwalające na większy przyrost wartości produktów spożywczych na liniach produkcyjnych.

Technologia iAssure firmy Videojet umożliwia na przykład klientom kontrolę jakości nadruków poprzez rejestrowanie, porównywanie i analizę obrazów.Wbudowany czujnik, obiektyw i źródło światła tworzą obraz zużytego przy drukowaniu odcinka taśmy TTO, gdy taśma zostaje skokowo przesunięta w celu wykonania następnego nadruku. Obraz zostaje następnie przetworzony w czasie rzeczywistym za pomocą wielu algorytmów, które automatycznie sprawdzają obraz z drukarki i porównują go z prawidłową wersją.

Obszary niedopasowania między obrazem nadrukowanym a zamierzonym są analizowane za pomocą zaawansowanych algorytmów, które badają wydruk pod kątem częstych wad, takich jak zbyt ciemny obraz, przesunięcia, zagięcia taśmy, a także innych defektów wpływających na niską jakość druku. W wyniku tej analizy nadruk zostaje zatwierdzony lub odrzucony.

Technologia iAssure pozwala ograniczyć liczbę odpadów i czas poświęcony na poprawki oraz umożliwia wykorzystanie technologii rejestrowania i analizy obrazu w celu wychwycenia poważnych, powtarzających się wad druku, aby do łańcucha dostaw detalistów trafiły tylko produkty z oznaczeniami najwyższej jakości.

Z punktu widzenia projektu opakowania jakość ma pierwszorzędne znaczenie, ponieważ stanowi element wzbudzający zaufanie do produktu wewnątrz opakowania. Uwzględniając jakość kodowania i znakowania w procesie projektowania, producenci mogą mieć całkowitą pewność, że wyeliminowali potencjalne słabe ogniwo w procesie budowania wizerunku marki.

Firma Videojet Technologies jest światowym liderem w branży identyfikacji produktów, oferującym urządzenia do drukowania na bieżąco, kodowania i znakowania, płyny do określonych zastosowań oraz usługi w ramach całego cyklu eksploatacji urządzeń.

Firma Videojet jest liderem technologii i zatrudnia ekspertów w dziedzinie zastosowań atramentowego druku ciągłego (CIJ), termicznego druku atramentowego (TIJ), znakowania laserowego, nadruku termotransferowego (TTO), znakowania i etykietowania opakowań zbiorczych oraz różnych technologii drukowania. Na całym świecie zainstalowanych jest ponad 325 000 drukarek Videojet.

Arthur Smith
Kierownik ds. marketingu globalnego, Videojet Technologies

Czytaj więcej: Opakowania 1155 Znakowanie 25