Automatyzacja firmy Wittmann na targach Fakuma 2024

Automatyzacja firmy Wittmann…

Na stoisku Wittmann na targach Fakuma 2024 w hali B1 tematy wydajności i efektywności będą stanowić wspólny wątek biegnący przez imponujące prezentacje produktów i pokazy na żywo. Technologia automatyzacji jest reprezentowana na ścieżce wydajności i efektywności dzięki szerokiej gamie rozwiązań. W tym przypadku wyższa wydajność i efektywność oznaczają mniejsze zużycie sprężonego powietrza i energii, kompaktową integrację i lekką konstrukcję, prostą obsługę i szybkie uczenie.

Znacznie mniejsze zużycie sprężonego powietrza

Wittmann zwraca szczególną uwagę na zużycie sprężonego powietrza, ponieważ w większości firm sprężone powietrze jest najdroższą formą energii. Dzięki EcoVacuum firma Wittmann posiada w swojej ofercie rozwiązanie podciśnieniowe dla robotów liniowych, które - w zależności od danego zastosowania - może znacznie zmniejszyć zużycie sprężonego powietrza. Ten wzrost wydajności uzyskuje się dzięki sterowaniu podciśnieniem w zależności od zapotrzebowania. Po wytworzeniu podciśnienia dysza Venturiego włącza się ponownie tylko wtedy, gdy podciśnienie staje się zbyt niskie, aby bezpiecznie utrzymać część. Wartości graniczne podciśnienia można ustawić indywidualnie dla każdego elementu.

Podczas targów Fakuma robot liniowy Primus 128 zademonstruje działanie systemu EcoVacuum. EcoVacuum jest teraz dostępne dla całej gamy robotów Wittmann.

Kompaktowe połączenie

Wittmann zaprezentuje na targach Fakuma 2024 większą wydajność i efektywność robotów wynikającą z nowych konstrukcji napędzanych silnikami serwo osi obrotowych. Zapre zentowane zostaną nowe możliwości kombinacji napędów osi obrotowych o lżejszych kon strukcjach i bardziej kompaktowej budowie.

Oszczędność masy prowadzi do większej nośności chwytaków, co oznacza, że mniejsze modele robotów mogą być używane w wielu zastosowaniach niż miało to miejsce wcześniej. Na targach zostaną zaprezentowane różne kombinacje osi, w tym kombinacje osi serwo A, B i C dla szerokiego zakresu zastosowań. Ogólnie rzecz biorąc, nowe osie i kombinacje osi umożliwiają robotom liniowym Wittmann jeszcze szerszy zakres zastosowań.

wittmann-robots
Bardziej kompaktowe i lżejsze: Nowe osie obrotowe z serwonapędem
zwiększają wydaj ność i efektywność robotów Wittmann. (Zdjęcia: Wittmann)

Potrafi więcej niż tylko usuwać wlewki

Jednostka do usuwania wlewków WX90, z standardowym interfejsem robota Euromap 67 i własną szafą sterowniczą przeznaczona jest do do użytku na wtryskarkach dowolnej marki, Nowa konstrukcja zapewnia również większą elastyczność dzięki energooszczędnym osiom serwo. Nowe napędy w krótkim czasie zwracają się koszty zakupu. Staje się to oczywiste w porównaniu z pneumatycznym chwytakiem wlewków. Przy czasie cyklu wynoszącym 6 sekund, przy ciśnieniu roboczym wynoszącym 7 barów, chwytak pmneumatyczny wymaga on około 11 m³ sprężonego powietrza na godzinę w cenie ca. 5 centów za metr sześcienny sprężonego powietrza, Z drugiej strony w tej samej aplikacji chwytak WX90 z serwonapędem wymaga tylko 0,18 kWh energii elektrycznejj. Zakładając cenę energii na poziomie 0,20 €/kWh, okres amortyzacji w trybie trzyzmianowym wyniesie tylko około dwóch lat.

Kolejną przewagą nad pneumatycznymi chwytakami wlewków są bardzo płynne, precyzyjne i szybkie ruchy chwytaka WX90. Oznacza to, że WX90 działa znacznie lepiej niż konwencjonalny chwytak wlewków. Robot może również wykonywać proste zadania typu "odbierz i odłóż".

Jeśli WX90 jest częścią gniazda produkcyjnego Wittmann, nie tylko parametry maszyny, ale także sekwencja pracy chwytaka wlewków są ustawiane automatycznie po wczytaniu zestawu danych formy. Upraszcza to i przyspiesza konfigurację, co dodatkowo przyczynia się do wysokiej ogólnej wydajności.

Łatwa integracja kamer

Jako dostawca zarówno pojedynczych produktów, jak i zintegrowanych kompletnych rozwiązań, Wittmann myśli daleko poza własnymi horyzontami. Na targach Fakuma 2024 zostanie to zademonstrowane między innymi na przykładzie integracji kamer. Ze względu na brak standardów integracja systemów kamer, na przykład do wykrywania pozycji lub kontroli jakości, od dawna stanowi poważne wyzwanie. Wittmann położył temu kres w przypadku wy branych systemów kamer. Dzięki interfejsowi opracowanemu przez Wittmann, kamery od odpowiednich producentów mogą teraz komunikować się z systemem robota. Zwiększa to wydajność gniazda produkcyjnego. Robot W918 zademonstruje, jak skutecznie działa to w praktyce podczas pięciu dni targów.

Oprogramowanie kamery jest pokazywane na sterowaniu Wittmann R9 Robot TeachBox. W ten sposób różne dane wejściowe mogą być wprowadzane bezpośrednio na jednostce sterującej robota, a wyniki pomiarów mogą być tam również wywoływane.

Wittmann przywiązuje dużą wagę do łatwego programowania i obsługi wszystkich serii robotów, co zapewnia spójne procesy i niezawodne operacje formowania wtryskowego na wet w czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Przyczynia się do tego między innymi kreator QuickNew Wizard. Animowany edytor programów, który jest dostępny dla nowych robotów ze sterowaniem R9, znacznie upraszcza proces uczenia, nawet w przypadku bardzo złożonych zadań manipulacyjnych.

Grupa Wittmann zaprasza na swoje stoisko 1204 w Hali B1.

camera-integration-made-easy
Łatwa integracja z kamerą: w tym celu firma Wittmann opracowała własne interfejsy. (Zdjęcia: Wittmann)

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum