BASF Polska w inauguracyjnej debacie Climate Positive - Agenda 2021

BASF Polska w inauguracyjnej…

BASF koncentruje swoje działania na rozwoju innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Dotyczy to zarówno stosowanych procesów technologicznych, modeli biznesowych, jak i portfolio produktów oferowanych klientom. Działania na rzecz środowiska są wpisane w strategię firmy globalnie, ale też lokalnie. BASF Polska angażuje się nie tylko w aktywności służące ochronie klimatu, ale także w dialog z partnerami, kluczowy dla współpracy w obszarach środowiskowych.

25 listopada 2020 roku, Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska wzięła udział w debacie Climate Positive - Agenda 2021 zorganizowanej przez United Nations Global Compact Network Poland. Było to pierwsze spotkanie online inaugurujące cykl debat dla firm członkowskich UN Global Compact oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Debatę poprowadzili: Kamil Wyszkowski, President of the Board Global Compact Network Poland oraz Łukasz Kolano, UN GC Regional Network Council Chair Eastern Europe, Executive Director Global Compact Network Poland.

Uczestnicy debaty dyskutowali m.in. o przełożeniu globalnych wyzwań na lokalne działania, budowaniu nowej zielonej gospodarki po pandemii, czy o pomocy rządu i unijnych instytucji przedsiębiorcom we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu. Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska mówiła m.in. o neutralności klimatycznej, do której zobowiązała się firm BASF, i którą to neutralność chce uzyskać do 2030 roku.

katarzyna-byczkowska-cytat

- Zielona gospodarka nie będzie możliwa bez nowych technologii oferowanych przez przemysł. W BASF pracujemy nad wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają za zadanie wspierać takie obszary jak np. ochrona klimatu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że do przeprowadzania reakcji chemicznych niezbędna jest energia, dlatego największym źródłem emisji CO2 w przemyśle chemicznym są paliwa kopalne. Na przykład krakery parowe BASF, służące do rozkładu ropy naftowej na olefiny i węglowodory aromatyczne wykorzystywane w dalszej produkcji, wymagają rozgrzania do temperatury 850°C. Gdyby wykorzystywany do tego celu obecnie gaz ziemny udało się zastąpić energią elektryczną ze źródeł odnawialnych, emisję CO2 można by ograniczyć aż o 90%. Dlatego firma BASF zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat opracować pierwszą na świecie koncepcję elektrycznego rozgrzewania krakerów parowych - powiedziała Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska

Przedstawicielka BASF Polska poruszyła także tematy związane z gospodarką obiegu zamkniętego gdzie skupiła się na projekcie ChemCycling, w którym jest stosowana metoda bilansu masowego. Od 2020 r. BASF oferuje swoim klientom pierwsze komercyjne ilości produktów wytwarzanych z wykorzystaniem odpadów z tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi chemicznemu, wprowadzanych jako surowiec na początku łańcucha wartości. Produkty handlowe wytworzone przez BASF według tej koncepcji mają takie same właściwości jak produkty powstające wyłącznie na bazie surowców kopalnych, ale charakteryzują się mniejszym śladem węglowym.

Katarzyna Byczkowska przedstawiła także rozwiązania dla zrównoważonych miast, w których wyzwaniem jest zwiększona ilości samochodów i problem smogu w transporcie. Dzięki katalizatorom produkowanym w zakładzie BASF w Środzie Śląskiej (najnowocześniejszym obiektem tego typu należącym do firmy BASF w Europie), nowe auta spełniają coraz surowsze normy emisji spalin, a redukcja emisji zanieczyszczeń sięga aż 99%.

W temacie branży motoryzacyjnej, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska wspomniała również o innowacjach w segmencie akumulatorów do aut elektrycznych. BASF dąży do podwojenia zasięgu jazdy samochodów średniej wielkości z 300 do 600 km na jednym ładowaniu. Baterie zostaną zmniejszone o połowę pod względem wielkości i kosztu ale ich żywotność ulegnie wydłużeniu. Co najważniejsze, kierowcy będą mogli spodziewać się pełnego naładowania w zaledwie 15 minut.

Elektromobilność w połączeniu z energią odnawialną jest kluczowym elementem pogodzenia powszechnego pragnienia indywidualnej mobilności z potrzebą znacznego ograniczenia globalnych emisji. W tym zakresie BASF rozpoczęła budowę zakładu produkcji aktywnych materiałów katodowych w niemieckim Schwarzheide. Nowy zakład będzie korzystać z nowoczesnej technologii procesowej i dostarczać materiały akumulatorowe BASF do około 400 000 samochodów elektrycznych rocznie. Innowacyjne materiały katodowe BASF zwiększają wydajność akumulatorów, co sprzyja popularyzacji mobilności przyjaznej dla środowiska.

Nowy zakład wraz z fabryką prekursorów w Harjavalcie będą stosować efektywne procesy produkcyjne. Zaplanowano wysoki udział energii odnawialnej, integrację wertykalną z pozyskiwaniem kluczowych surowców takich jak kobalt i nikiel oraz krótkie odcinki transportu w łańcuchu wartości. Pozwoli to zmniejszyć ślad węglowy o 30 procent w odniesieniu do standardów branżowych.