BASF zaangażowany w fotowoltaikę

BASF zaangażowany w fotowoltaikę
Coraz ważniejsze stają się dla koncernu BASF rozwiązania z zakresu fotowoltaiki i energii słonecznej. Niemiecki koncern przygotowuje je m.in. w oparciu o zdobycze branży tworzyw sztucznych.

Fotowoltaika to nic innego jak przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej mówiąc wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych, oraz praktycznych, gdyż promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne.

Nic więc dziwnego, że największe firmy świata starają się opracowywać w tej dziedzinie coraz to nowsze rozwiązania. Zwykle czerpią one z osiągnięć tworzyw sztucznych. Przykładem takiego działania jest koncern BASF, który wprowadza właśnie na rynek innowację w postaci podbudowy, tzw. płyty z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego z rodziny Ultramid, która umożliwia nowatorski i łatwy montaż modułów fotowoltaicznych. Zintegrowana z dachem, lekka i wielofunkcyjna płyta z tworzywa sztucznego przeznaczona jest do modułów fotowoltaicznych (PV).

To nowe rozwiązanie składa się z jednolitej płyty z tworzywa sztucznego, którą można zainstalować na dachu zamiast tradycyjnych pokryć dachowych, oraz bezramowego, podwójnie oszklonego modułu fotowoltaicznego. W drugim etapie, po zainstalowaniu płyty na konstrukcji dachu, wystarczy tylko ulokować taki moduł w systemie przewidzianym do precyzyjnego montażu w płycie i zamocować za pomocą zintegrowanego zatrzasku.

Dzięki kanałom deszczowym, kanałom kablowym i dużemu otworowi w środku płyty moduł fotowoltaiczny o powierzchni 1,7 mkw. waży tylko 8 kg i dysponuje odpowiednią wentylację tylną. Tworzywem sztucznym, które umożliwia osiągnięcie takich cech jest poliamid 6. Materiał ten jest nie tylko łatwopłynny, ale także twardy, sztywny i odporny na warunki atmosferyczne.

Aby efektywnie korzystać z energii wytwarzanej przez elektrownie fotowoltaiczne, konieczne są także odpowiednie łącza transportujące energię elektryczną do konsumenta końcowego. BASF dostarcza tu specjalny poliamid do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych. Tworzywo z rodziny poliamidów jest bardzo stabilne, odporne na ogień i uderzenia, zwłaszcza w niskich temperaturach, co jest niezbędne w warunkach elektrowni fotowoltaicznych, narażonych na działanie żywiołów i zmienną pogodę. Znaczne wahania temperatury i wilgotności stawiają wysokie wymagania elementom z tworzyw sztucznych.

Pokazany na zdjęciu panel fotowoltaiczny zintegrowany z dachem składa się tylko z dwóch części: specjalnie opracowanej, wielofunkcyjnej płyty wykonanej z żywicy Ultramid BASF oraz z bezramowego, podwójne oszklonego modułu. Panel jest wyjątkowo lekki i łatwy do zainstalowania. Jest przeznaczony dla dużych powierzchni dachowych na budynkach przemysłowych.brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska