Barwienie kompozytów WPC

Barwienie kompozytów WPC Barwienie kompozytów tworzywo – drewno jest zadaniem niezwykle wymagających, stąd konieczność bardzo precyzyjnego doboru barwików, które muszą spełniać szereg wymagań.

W trakcie procesu związanego z przetwarzaniem kompozytów polimerowo-drzewnych, oprócz ich właściwości technicznych i materiałowych, niezwykle istotnym aspektem jest również problem zabarwiania takiego materiału. Wpływ na skuteczne zabarwianie tych kompozytów ma w pierwszej kolejności jakość stosowanych surowców, a ponadto wykorzystywany typ drewna, wielkość i równomierność włókien drewna w kompozycie, stopień wypełnienia kompozytu, np. 65 proc. drewno i 35 proc. polipropylen. Inne ważne czynniki to także kierunek przepływu lub rozkład włókna drewna w produkcie końcowym oraz wilgotność końcowa przy przetwarzaniu kompozytu.

Możliwe jest zabarwianie materiału typu WPC, a przynajmniej części tworzywa sztucznego kompozytu, ale nie zawartych w nim włókien drewna. W zależności od dozowania barwnika w większości przypadków struktura drewna widoczna jest również po procesie zabarwienia. Jest to ważne, ponieważ przy detalach z WPC w pierwszej kolejności chodzi o odwzorowanie obrazu natury. Efekt ten pożądany jest z reguły w większości przypadków i zastosowań końcowych produktu, np. profili tarasowych lub listew podłogowych. Przy zabarwianiu WPC to włókna drewna nadają z reguły ton i barwę produktowi końcowemu, dlatego też dodanie barwnika powinno nadać subtelny ton, a niepożądane są przebarwienia włókien naturalnych.


Z reguły, biorąc pod uwagę wielorakość i różnorodność materiałów WPC, dokładnie może być ustalony kierunek w zabarwianiu, a nie konkretna paleta kolorów. Ostateczny efekt kolorystyczny oceniony zostać może dopiero na produkcie końcowym po przeprowadzeniu testów bezpośrednio u producenta na urządzeniach do przetwórstwa WPC, uwzględniając przy tym wszystkie warunki panujące w danym zakładzie. W omawianych aplikacjach stosowane są środki koloryzujące z najwyższą odpornością na światło. Obok klasycznych odcieni brązu i zieleni, które używane są najczęściej, realizowane są również zamówienia na odcienie czerwieni, żółci, niebieskiego.

Czytaj więcej:
Barwniki 114