Bin-e nominowany do nagrody Plastics Recycling Awards Europe

Bin-e nominowany do nagrody…

Bin-e, inteligentny kosz na odpady opracowany przez polskich inżynierów, został nominowany do prestiżowej nagrody Plastics Recycling Awards Europe w kategorii Innowacja Technologiczna. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 11 kwietnia, podczas drugiego dnia wystawy Plastics Recycling Show Europe w RAI Amsterdam.

Bin-e to inteligentny kosz na odpady, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do całkowitej automatyzacji segregacji śmieci. Zawiera także funkcje, ułatwiające zarządzanie odpadami, m.in. kompresję, kontrolę poziomu wypełnienia oraz przewarzanie danych. Rozwiązanie przeznaczone jest do miejsc, w których trudno wprowadzić system efektywnej segregacji. Pomysł narodził się w 2016 roku w głowach poznańskich przedsiębiorców - Jakuba Lubońskiego (CEO) oraz Marcina Łotysza (CTO). Urządzenie zostało wprowadzone na rynek wiosną 2018 roku.

- To wyróżnienie niezmiernie nas cieszy. Wszyscy finaliści stoją na czele technologii recyklingu plastiku. Plastics Recycling Awards Europe pokazuje intensywny wzrost innowacji w tym sektorze. To dobry znak, musimy utrzymywać ten trend. Technologie są kluczem w zwiększeniu efektywności odzyskiwania plastiku, a tym samym są dla rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym powiedział Jakub Luboński, jeden z twórców Bin-e.

Bin-e

Dzięki szerokiej gamie funkcji Bin-e pozwala na efektywną segregację, optymalizację zbiórki oraz zmniejszenie kosztów odbioru śmieci. Urządzenie samodzielnie rozpoznaje, sortuje i kompresuje odpady. Użytkownik wkłada odpad do środka a następnie system wykorzystujący rozpoznawanie obrazu oraz sztuczną inteligencję (AI), identyfikuje jego rodzaj i przypisuje mu odpowiednią kategorię. Na końcu urządzenie umieszcza odpad w jednym z czterech koszy.

Inteligentne oprogramowanie stale uczy się parametrów dotyczących wrzucanych przedmiotów i usprawnia system rozpoznawania. Moduł kompresji zmniejsza objętość plastiku oraz papieru. Ponadto każda z frakcji jest wyposażona w czujniki, które pozwalają na stałą kontrolę poziomu wypełnienia kosza. Pozyskane dane umożliwiają automatyczne powiadomienia, gdy kosz wymaga opróżnienia. Zarządzanie jednym lub wieloma urządzeniami tego typu odbywa się za pomocą aplikacji oraz platformy IoT. Udostępniają one zarówno bieżące dane, jak i raporty podsumowujące, które umożliwiają szczegółową analizę procesów zarządzania odpadami.

Inteligentny kosz przeznaczony jest do biur oraz wewnętrznych przestrzeni publicznych, jak np. dworce lub lotniska. Zwiększa wartości proekologiczne budynku, co pozwala na realizację strategii CSR oraz wypromowanie wizerunku firmy jako organizacji dbającej o środowisko. Ponadto urządzenie umożliwia wprowadzenie efektywnej segregacji odpadów tam, gdzie ludzie ich nie sortują lub czynią to niedokładnie. Tradycyjny model segregacji zakłada wyrzucanie różnych rodzajów odpadów do osobnych pojemników. W wyżej wymienionych miejscach często brakuje na to odpowiedniej infrastruktury. Nawet, gdy zapewnione są różne kosze na dany rodzaj śmieci, nieprzejrzysty system oraz brak wiedzy często powodują, że odpady trafiają do złego pojemnika. Bin-e całkowicie eliminuje ten problem, a ponadto doskonale wpisuje się w koncepcję inteligentnych budynków. Takie budynki wyposażone są w zintegrowane systemy czujników, pozwalające na bezproblemowe spełnianie zaprogramowanych funkcji oraz ograniczenie wpływu środowiskowego budynku. Bin-e integruje wszystkie podmioty potrzebne do sprawnego zarządzania odpadami, zwiększając efektywność całego procesu.

Produkt został wprowadzony na rynek wiosną 2018 r. i obecnie jest rozprowadzany w sieci dystrybutorów. Trafia do klientów w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

Komisja w Plastics Recycling Awards nie jest jedyną, która doceniła rozwiązanie poznańskich inżynierów w ostatnim czasie. Bin-e został też wyróżniony w konkursie Polski Produkt Przyszłości i otrzymał nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.

Reportaże

Forum