Drukuj

Biodegradowalne torby nie ulegają całkowitej degradacji

Biodegradowalne torby nie ulegają całkowitej degradacji
Uznawane za bardziej przyjazne środowisku tzw. biodegradowalne torby z tworzyw sztucznych nie ulegają całkowicie degradacji, wynika z badania zleconego przez brytyjski rząd.

Jak informuje tamtejsza gazeta „The Independent” torby są wytwarzane z soli metalicznych, które mają przyspieszać degradację, jednak naukowcy odkryli, że ten materiał nie ulega rozkładowi w całości i może zanieczyszczać środowisko. Setki milionów tworzywowych toreb i opakowań zostało wyprodukowanych z tzw. biodegradowalnych materiałów. Są one powszechnie wykorzystywane przez niektóre wiodące sieci hipermarketów w tym te obecne w Polsce, m.in. Tesco.

Tworzywo z dodatkami miało przyspieszyć całkowity rozkład materiału w procesie zwanym degradacją utleniającą. Jednak termin "biodegradowalne" jest "praktycznie bez znaczenia" twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Loughborough, który przeprowadzili badanie. Takie torby nie mogą być kompostowane. Poza tym naukowcy obawiają się także o skutki recyklingu tego rodzaju tworzywa. Ich zdaniem najlepszym sposobem pozbywania się tych odpadów jest spalanie lub kontrolowane składowanie.