Biodegradowalne torby nie ulegają całkowitej degradacji

Biodegradowalne torby nie ulegają całkowitej degradacji
Uznawane za bardziej przyjazne środowisku tzw. biodegradowalne torby z tworzyw sztucznych nie ulegają całkowicie degradacji, wynika z badania zleconego przez brytyjski rząd.

Jak informuje tamtejsza gazeta „The Independent” torby są wytwarzane z soli metalicznych, które mają przyspieszać degradację, jednak naukowcy odkryli, że ten materiał nie ulega rozkładowi w całości i może zanieczyszczać środowisko. Setki milionów tworzywowych toreb i opakowań zostało wyprodukowanych z tzw. biodegradowalnych materiałów. Są one powszechnie wykorzystywane przez niektóre wiodące sieci hipermarketów w tym te obecne w Polsce, m.in. Tesco.

Tworzywo z dodatkami miało przyspieszyć całkowity rozkład materiału w procesie zwanym degradacją utleniającą. Jednak termin "biodegradowalne" jest "praktycznie bez znaczenia" twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Loughborough, który przeprowadzili badanie. Takie torby nie mogą być kompostowane. Poza tym naukowcy obawiają się także o skutki recyklingu tego rodzaju tworzywa. Ich zdaniem najlepszym sposobem pozbywania się tych odpadów jest spalanie lub kontrolowane składowanie.spec spec

Wysłany: 2017-05-07 22:47:21

To samo było stwierdzone przez polskich naukowców - i to nie tylko dla toreb Tesco, ale i innych sieci handlowych. Więcej tu: Dach J., Pilarski K., Marcinkowska A., Andrzejewska E. 2011 Ocena wstępna stopnia rozkładu opakowań jednorazowych oferowanych przez sieci handlowe w procesach kompostowania i fermentacji. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, vol.56 (2), 32-36 Marcinkowska, A; Rozmyslowicz, K; Andrzejewska, E.; Dach, J.; Pilarski, K. 2011 The Effect of the Initial Environmental and UV/VIS Degradation on Mechanical Properties of Commercial Oxo-biodegradable Bags. ROCZNIK OCHRONA SRODOWISKA Volume: 13/2: 1605-1617

Anonymous Anonymous
*.134.79.121

Wysłany: 2017-05-08 20:01:11

Ale ktoś na tym gipsie zarobił, tak jak większość takiej eko ściemy. Ludzie nie zajmują się ekologia jak nie widzą w tym interesu i zysku. 

Piecia
Piecia

Wysłany: 2017-05-15 19:40:03

Biodegradacja z definicji to rozkład materii pochodzenia organicznego do dwutlenku węgla wody i ewentualnie metanu oraz amoniaku (w przypadku np. białka). Po kompostowaniu worka PE długie łańcuchy PE nadal istnieją, w trochę innej zmienionej formie. Takie wielkocząsteczkowe łancuchy nie widoczne dla nieuzbrojonego oka nadal są groźne dla środowiska, gdyż mogą oddziaływać na organizmy żywe np. wodne poprzez tworzenie nierozpuszczalnej błony na powierzchni lustra wody, powodując zubożenie w tlen. Dodatek środka przyspieszającego degradację (ale nie biodegradację) został wykorzystany przez przez wytwórców toreb PE aby obejść restrykcje prawne związane z ochroną środowiska.