Biokompozyty na targach Composites Europe

Biokompozyty na targach Composites…
Materiały takie jak mączka drzewna, bawełna, len, juta czy konopie są coraz częściej wykorzystywane jako składniki kompozytów. Dotyczy to zwłaszcza branży motoryzacyjnej, ale także w innych sektorach ich udział systematycznie się zwiększa. Rosnące znaczenie biokompozytów w branży przemysłowej będzie znakomicie odzwierciedlone podczas targów Composites Europe, które rozpoczęły się we wtorek w Düsseldorfie.

Jednym z wystawców tegorocznych targów będzie nova-Institut z Hürth, znany z działalności w zakresie biotworzyw. Od ponad dwu dekad ta prywatna placówka na skalę światową prowadzi analizy surowcowe, oceny techniczno-ekonomiczne oraz badania rynkowe.

Dr Michael Carus, dyrektor zarządzający nova-Institut, potwierdza istnienie pozytywnego trendu rozwojowego w zakresie przemysłowego wykorzystania biokompozytów.

- W 2012 roku ok. 100 firm na terenie Unii Europejskiej wyprodukowało ponad 350 tys. ton biokompozytów na bazie drewna i włókien naturalnych - mówi Carus. - W większości posłużyły do ekstruzji desek podłogowych, zawierających mączkę drzewną (kompozyty WPC). Włókna naturalne wykorzystywane są z kolei do produkcji części samochodowych - w 2012 roku wytworzono z nich ok. 90 tys. ton kompozytów NFC (natural fibre composites). Łącznie udziały biokompozytów WPC i NFC w całkowitym rynku kompozytów sięgnęły w tym okresie 15 proc.

Jak podkreśla Carus, pomyślny rozwój branży jest możliwy dzięki dobremu klimatowi ekonomicznemu i politycznemu.

- Sprzyjające ramy polityczne i ekonomiczne leżały u podstaw dynamicznego wzrostu sektora, zwłaszcza w zakresie formowania metodą wtrysku i prasowania - mówi Carus. - Poprzez zastąpienie tradycyjnych materiałów kompozytowych biokompozytami możliwa jest znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Podczas targów przedstawiciele placówki badawczej będą proponowali zwiedzającym konsultacje w zakresie materiałów na bazie surowców naturalnych.

Stoisko nova-Institute znajdować się będzie wśród innych wystawców oferujących rozwiązania w zakresie kompozytów na bazie materiałów biologicznych - oprócz nova-Institue podczas targów Composites Europe zaprezentuje się wiele znaczących przedsiębiorstw produkujących biokompozyty, jak np. Amacell Benelux, Basaltex NV i Beologic, Bcomp, Isowood, Jakob Winter czy Biowert.

Dziewiąta edycja Composites Europe to targi o ugruntowanej pozycji wśród niemieckich i europejskich wystaw dla branży kompozytów. Wydarzenie organizowane na przemian w Stuttgarcie i Düsseldorfie w ubiegłym roku zgromadziło ponad 9 tys. gości. Organizatorem targów jest firma Reed Exhibitions przy współpracy stowarzyszeń EuCIA, AVK oraz VDMA Forum Composite Technology.