Brazylia w pigmentach Bayferrox

Brazylia w pigmentach Bayferrox
Nieorganiczne pigmenty koncernu LANXESS podnoszą walor estetyczny i ekologiczny aren sportowych, obiektów publicznych oraz infrastruktury miejskiej, w tym ulic, chodników i placów na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Koncern zajmujący się produkcją specjalnych środków chemicznych odgrywa niepoślednią rolę również w Brazylii: ponad 120 ton metrycznych nieorganicznych pigmentów sprzedawanych pod marką Bayferrox oraz Colortherm wykorzystano do realizacji projektów architektonicznych i infrastrukturalnych, dodając kolorytu największej na świecie imprezie piłkarskiej.

Za przykład może posłużyć Arena das Dunas w mieście Natal, leżącym na wybrzeżu brazylijskiego stanu Rio Grande do Norte. Żółte i brązowe pigmenty Bayferrox 918LO, Bayferrox 601 oraz Bayferrox 975M koncernu LANXESS zastosowano tam do produkcji kolorowych kostek brukowych otaczających stadion, nadając mu ciepłą i przyjazną atmosferę.

Innym przykładem jest Pantanal Arena znajdująca się w miasteczku Cuiabá liczącym około 550 000 mieszkańców. Ludzie w Brazylii nazywają je „zielonym miastem” (ang. green city), ponieważ znajduje się na północy jednego z najważniejszych w tym kraju ekosystemów (tzw. Pantanal) i posiada dużą powierzchnię terenów zielonych. Dlatego też podczas projektowania nowej wielofunkcyjnej areny sportowej projektanci wdrożyli przyjazną dla środowiska koncepcję. Polegała m.in. na recyklingu powstałych odpadów oraz zastosowaniu drewna budowlanego pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Żółty pigment Bayferrox 921 wytwarzany zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki był więc perfekcyjnym rozwiązaniem. Betonowe płyty o ciepłej i przyjaznej barwie są atrakcyjnym elementem terenu przed stadionem i sprawiają, że obiekt idealnie wpasowuje się w otaczające go środowisko naturalne.

Nieorganiczne pigmenty koncernu LANXESS nie tylko ożywiają ponure betonowe obiekty, ale także są bardzo odporne na działanie światła, warunków atmosferycznych i substancji chemicznych. „Inną zaletą stosowania barwionego betonu jest niski koszt utrzymania w dłuższej perspektywie czasowej” – wyjaśnia dr Hans-Peter Baldus, dyrektor Oddziału ds. Pigmentów Nieorganicznych (IPG) w regionie Ameryki Północnej i Południowej. Zastosowanie tradycyjnej farby nie byłoby odpowiednim rozwiązaniem ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Brazylii, takie jak gorące słońce, ulewne deszcze i wysoka wilgotność, wymuszające przeprowadzanie częstych konserwacji.

Oprócz stadionów takich jak Arena das Dunas, Pantanal, Maracanã czy Mineirão, Bayferrox nadaje również barwy kilku projektom miejskim w Brazylii. Pigmenty Bayferrox rozjaśniają na przykład nowy gmach muzeum Luiza Gonzagi, które znajduje się w kompleksie turystycznym Cais do Sertão w stanie Pernambuco w północno-wschodniej części kraju. Odpowiedzialni za projekt architekci Marcelo Ferraz oraz Francisco Fanucci do wybarwienia betonu wybrali pigment Bayferrox 975M koncernu LANXESS, ponieważ najlepiej pasował do oryginalnego koloru ochry piaskowca Sertão. - Potrzebowaliśmy materiału, który odzwierciedla skały piaskowca obecne w regionie i który kontrastuje z koronkowymi konstrukcjami kratowymi pokrywającymi elementy fasady - mówi Marcelo Ferraz.

Czytaj więcej: Barwniki 75

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A