Bułgaria bez litości dla opakowań z tworzyw

Bułgaria bez litości dla opakowań z tworzyw
Bułgaria podniesie aż o 233 proc. podatek na jednorazowe opakowania wyprodukowane z tworzyw sztucznych. A to dopiero pierwsza fala finansowych restrykcji jakie spadły na sprzedawane w kraju opakowania z tworzyw.

Bułgarski rząd zdecydował się zwiększyć opodatkowanie zarówno w stosunku do jednorazówek wykonywanych wewnątrz kraju, jak i torebek z tworzyw importowanych do kraju.

Podatek ekologiczny, bo tak nazwano daninę, wpierw został nałożony tylko na opakowania jednorazowe, a potem rozszerzony na wszystkie torebki z tworzyw. Nowe, zwiększone opodatkowanie realnie zacznie obowiązywać od października. W przeliczeniu na walutę europejską podskoczy z 0,08 euro do 0,18 euro. W 2013 r. opłata znowu zostanie podniesiona, tym razem do poziomu 0,23 euro, a w jeszcze kolejnym roku do 0,28 euro.

W ocenie samych zainteresowanych taki krok ma być stymulacją dla chętniejszego korzystania z biotworzyw. Opakowania kompostowalne i biodegradowalne nie zostały bowiem objęte podatkiem. Aktualnie w kraju ze stolicą w Sofii zużywa się rocznie ok. 1,2 mld sztuk torebek z tworzyw.