Centralne systemy podawania Piovan

Centralne systemy podawania Piovan
Włoska firma Piovan to jeden ze światowych liderów jeśli chodzi o dostarczanie przetwórcom tworzyw sztucznych urządzeń i akcesoriów odpowiedzialnych za podawanie tworzywa.

Piovan od lat tworzy specjalne centralne systemy podawania najbardziej różnorodnych i specyficznych typów materiałów. Stale są one unowocześniane i wzbogacane tak by umożliwić kompleksowe rozwiązywanie problemów związanych z podawaniem tworzywa.

Jeśli chodzi o zalety centralnych systemów podawania Piovan, to należy wymienić ich kilka właściwości. Przede wszystkim pneumatyczne dostarczanie materiału zapewnia kontrolowaną prędkość podawania bez zniszczeń granulatu i tworzenia się kurzu. Z kolei odpowiednia dystrybucja materiału przynosi szybsze cykle produkcyjne. Występuje również optymalizacja zużycia energii, która jest osiągana dzięki zastosowaniu centralnych pomp próżniowych. Co więcej propozycje firmy w omawianym zakresie przynoszą też możliwość wykonywania dalszej rozbudowy systemu podawania i to bez potrzeby przerabiania istniejących zespołów i systemu sterowania.

Centralne systemy podawania Piovan

Systemy podawania Piovan przystosowane są do podawania materiałów o różnej wadze nasypowej i różnym stopniu zapylenia jak np. płatki PET. Umożliwiają ponadto znalezienie rozwiązania związanego z podawaniem gorącego granulatu w sytuacji, gdy musi on zachować swoją temperaturę aż do momentu wprowadzenia do wtryskarki lub też ślimaka ekstrudera. W takich przypadkach istotne jest zarówno zastosowanie odpowiednich konstrukcji jak też obiegu zamkniętego.

Jak informują przedstawiciele Piovan ich oferta odnośnie systemów podawania przygotowana jest z myślą o dużych wydajnościach produkcji. W zakresie podawania materiałów tzw. krytycznych jak np.: płatki firma buduje systemy o wydajności dochodzącej nawet do 5000 kg na godzinę. Są one wyposażone w specjalne podajniki o pojemności 350 litrów.

Analizując systemy przechowywania materiałów należy zauważyć, że odnoszą się one do przechowywania materiałów: granulatów i płatków począwszy od silosów zewnętrznych zasypywanych pneumatycznie, aż po małe silosy wewnętrzne i zbiorniki materiałowe. Silosy uzupełnione są specjalnymi systemami filtrów powietrza i urządzeniami odpylającymi.

Warto zwrócić też uwagę na rozwiązania dotyczące przechowywania materiałów czułych na wpływ tlenu np. tworzywa PETG do aplikacji optycznych, czy też niektórych typów poliamidów i uszlachetniaczy. W tych przypadkach stosowane jest rozwiązanie z azotem zapewniające bezpieczne składowanie tych specjalnych granulatów bez ryzyka zmiany ich właściwości.