Cezex: przetrwa czy upadnie?

Cezex: przetrwa czy upadnie?
Zbliża się dzień odpowiedzi na pytanie, co dalej z dobrze znaną na rynku firmą Cezex.

Przypomnijmy, że firma od prawie półtora roku znajduje się w upadłości układowej. Za kilka dni jej wierzyciele podejmą w specjalnym głosowaniu ostateczną decyzję, czy zostanie ona poddana likwidacji, czy może będzie miała szansę na naprawę i wyjście na prostą w dłuższym okresie. Propozycje układowe pokrywają się z tymi, jaki zostały przedstawione w końcówce 2009 r. wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Wierzyciele zostali podzieleni w ramach tych postanowień na trzy kategorie. Pierwsza to wierzyciele z kwotą zadłużenia do 10 tys. zł. W stosunku do nich propozycje zakładają spłatę wszystkich długów w pierwszym roku po zatwierdzeniu i uprawomocnieniu się układu. Druga kategoria to wierzyciele z kwotą zadłużenia 10 – 100 tys. zł. Oni mieliby otrzymać 80 proc. swoich sum w drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po zatwierdzeniu i uprawomocnieniu się układu. Ostatni grupa wierzycieli to tacy, którym Cezex jest winien ponad 100 tys. zł. Miałby spłacić 60 proc. tej kwoty w drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po zatwierdzeniu i uprawomocnieniu się układu.

Zdaniem zarządu Cezexu istnieją przesłanki do wykonania układu z wierzycielami. Szefostwo firmy zakłada, że pomoże w tym m.in. organiczny wzrost rynku, konsolidacja w branży papierniczej oraz konieczność dywersyfikacji zakupów na topniejącym rynku dostawców papieru. To wszystko ma sprzyjać w powrocie Cezexu na rynek.

Znaczenie ma mieć także wysoka wartość firmy jako organizacji. Pomimo wstrzymania dostaw przez największych dostawców, dziewięciu miesięcy prowadzenia firmy w procesie upadłościowym, Cezex nadal - choć w okrojonej skali - funkcjonuje na rynku, ma zachowane struktury i procedury, które są w stanie wznowić handel na wystarczającym poziomie by generować zysk, który będzie stanowił źródło finansowania układu. Jak wynika prognoz finansowych Cezex jeszcze w tym roku może być rentowny.

Innego zdania jest jednak wyznaczony przez sąd upadłościowy zarządca. Wedle jego opinii szanse na realizację układu są w obecnej sytuacji niewielkie. Zdaniem dawnego szefostwa firmy opinie zarządcy nie bazują na rzetelnej wiedzy. W drugiej połowie ubiegłego roku decyzją sądu wszelkie kompetencje i funkcje zarządu spółki sprawuje właśnie zarządca. Jednocześnie ze składu zarządu zostali odwołani Cezariusz Szlachcic, właścielel i twórca Cezexu i Iwona Trochimiuk, dyrektor firmy.

Spółka Cezex w chwili swojej największej świetności była największą firmą na rynku dystrybucji papieru w Polsce, działającą wyłącznie w oparciu o polski kapitał. Posiadała ok. 20 proc. udziału w rynku hurtowników papieru, obsługując ponad 30 proc. wszystkich zamówień. W swej ofercie dysponowała tez produktami z tworzyw sztucznych. Obecnie firma prowadzi bieżącą działalność w nieco okrojonej strukturze. Musiała zrezygnować z części powierzchni magazynowej, ale nadal posiada większość swych oddziałów. W zmodyfikowanej ofercie znajdują się przede wszystkim papiery ozdobne, różnego rodzaju papiery uszlachetnione, jest też część papierów masowych, aczkolwiek w zawężonym asortymencie.

Czytaj więcej: Rynek 828