Cezex ratuje lasy

Firma Cezex włączyła się w szeroko zakrojoną akcję "Ratujmy Beskidzkie Lasy" organizowaną przez Fundację Ekologiczną Arka.

- Przemysł drzewny i papierniczy to środowisko biznesowe Cezexu. Poprzez nasze kontakty handlowe chcemy dotrzeć do tysięcy odbiorców instytucjonalnych i prywatnych. Problem ginących lasów w Beskidach bardzo nas poruszył - mówi Prezes Zarządu Cezexu Cezariusz Szlachcic. - Uznaliśmy więc, że chcemy zaangażować nasz potencjał informacyjno-edukacyjny w ten bardzo ważny dla naszego środowiska projekt.

Pierwszym etapem wspólnej kampanii jest uświadomienie problemu i konieczności przeciwdziałania skutkom degradacji środowiska naturalnego Beskidów. Za pośrednictwem wystawy graffiti w "galerii na dachu" zorganizowanej na dachu siedziby firmy organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy na problemy środowiska naturalnego w Beskidach.

Aby ograniczyć skalę różnorodnych problemów przyrodniczych i społecznych, Fundacja chce dotrzeć do ludzi z informacją dotyczącą sytuacji w beskidzkich lasach i dlatego korzysta z graffiti jako jednego ze sposobów na prowadzenie edukacji ekologicznej.

Kampania "Ratujmy beskidzkie lasy", której partnerami są Lasy Państwowe i Cezex, ma wesprzeć leśników w przebudowie lasów świerkowych w Beskidach.

- W miejsce monokultur świerkowych musimy sadzić lasy wielogatunkowe. Głównym wydarzeniem będzie sadzenie jesienią modelowego lasu przez artystów, lokalnych liderów, dziennikarzy i młodzież szkolną - powiedział Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

Akcja ta łączy się z wprowadzeniem do oferty Cezexu papierów makulaturowych. Jednym z nich jest papier biurowy Vision Classic White oraz Vision Trend White, produkowany z makulatury sortowanej.

Papiery te wytwarzane są w papierni, która posiada Certyfikat ISO 9001, ISO 14001, i EMAS. Wyroby te nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Odpowiadają wymaganiom Federalnego Instytutu Badania Ryzyka specjalizującego się w papierach i tekturach dla przemysłu spożywczego. Wszystkie przeprowadzone doświadczenia wykazały, że papiery Vision nie są szkodliwe dla zdrowia.
Oprócz działań w otoczeniu biznesowym Cezex wspiera także inicjatywy środowiska lokalnego. Warszawska Praga, gdzie zlokalizowana jest centrala firmy, to bardzo zróżnicowane i ciekawe miejsce na planie Warszawy. Z tego względu firma postanowiła zaangażować się w wydanie i promocję unikalnego kalendarza "Oczami dzieci Pragi".

Wspierana jest w ten sposób działalność Fundacji Serduszko dla Dzieci, która udziela pomocy w rozwoju i edukacji najmłodszego pokolenia Prażan. Kalendarz powstał jako rezultat letnich warsztatów filmowo - fotograficznych prowadzonych dla podopiecznych Fundacji. Kalendarz pod względem kreacji jest bardzo interesującym przedsięwzięciem.

Czytaj więcej: Ekologia 250