Drukuj

Chiński zakaz importu śmieci to zachęta do recyklingu China's plastic trash ban is spur to recycle

Chiński zakaz importu śmieci to zachęta do recyklingu
Wprowadzenie przez Chiny zakazu importu odpadów z tworzyw sztucznych powinno zmotywować pozostałe kraje do zwiększania poziomu recyklingu i znaczącego ograniczenia stosowania tak nieistotnych wyrobów jak np. plastikowe słomki do napojów, powiedział w poniedziałek szef Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) - agendy ONZ powołanej w celu prowadzenia działań w zakresie ochrony środowiska i stałego monitorowania jego stanu na świecie. Siedziba UNEP mieści się w Nairobi, stolicy Kenii.

Były norweski minister środowiska, Erik Solheim, zaapelował do krajów rozwiniętych aby, w związku z wprowadzonym zakazem, ponownie przemyślały kwestie wykorzystywania tworzyw sztucznych, a nie tylko szukały alternatywnych odbiorców swoich odpadów.

- Powinniśmy spojrzeć na chińską decyzję jako wspaniałą przysługę dla Chińczyków i sygnał alarmowy do reszty świata - powiedział Solheim. - Lepiej, żeby każdy zatroszczył się o swoje własne odpady, zamiast szukać nowych wysypisk śmieci, gdyż nie jest wcale rzeczą oczywistą, że inne kraje, takie jak np. Indie czy Wietnam, zechcą te odpady przejąć.

- Istnieje wiele wyrobów, których tak naprawdę nie potrzebujemy – powiedział Solheim i jako przykład podał słomki do picia. - Przeciętny Amerykanin zużywa 600 słomek rocznie, generując ogromne ilości odpadów. A przecież można pić prosto z butelki lub kubka.

Zasugerował, że restauracje i bary mogłyby ustawiać tablice informacyjne o treści: „Jeśli rozpaczliwie potrzebujesz słomki, dostarczymy Ci ją”.

Szef UNEP pochwalił, wprowadzone już przez niektóre kraje, zakazy stosowania mikroplastików, używanych do produkcji kosmetyków. Funkcjonują one między innymi w USA (od 2015 r.) oraz w Wielkiej Brytanii (styczeń 2018 r.)
Również największe koncerny, w tym Coca-Cola, Nestle i Danone, podjęły działania mające na celu zwiększenie poziomu recyklingu tworzyw sztucznych lub przejście na opakowania biodegradowalne.

- Problem jednak jest tak poważny, że zarówno poszczególne rządy jak i przemysł muszą zrobić o wiele więcej - dodał Solheim.

JL
Źródło: reuters.com
Forum

Rafraf

Własna firma produkcyjna 2018-02-20

Opaldominiak

Szukam wtryskarki ręcznej 2018-02-20

Tomekbedn

Opłacalność przewijania folii stretch 2018-02-16

Iebm

Tampodruk na PP 2018-02-13

Virus76

Skoki prądu ślimaka oraz woda/powietrze w układzie. 2018-02-08

Reportaże