Cięcie laserem tworzyw sztucznych

Cięcie laserem tworzyw sztucznych
Wycinanie laserowe to najnowsza technologia w obróbce tworzyw sztucznych.

Era laserów zaczęła się dokładnie pół wieku temu, kiedy amerykański fizyk Teodor Maiman uzyskał po raz pierwszy generację światła laserowego. Konstrukcja jego lasera rubinowego oparta była na dużo wcześniejszych pracach teoretycznych Alberta Einsteina. Generacja wysokoenergetycznej wiązki światła odbyła się w wyniku praktycznej realizacji teorii wzmocnienia promieniowania w wyniku wymuszonej emisji. Od tego czasu, obserwujemy gwałtowny rozwój fotoniki i towarzyszących jej komponentów, a wyniku tego szybki wzrost zakresu zastosowań laserów. Również w sektorze tworzyw sztucznych osiągnięcia związane z laserem są trudne do przecenienia.

Obróbka laserowa umożliwia grawerowanie dowolnie skomplikowanych elementów. Tą metodą uzyskiwane są nie tylko maleńkie, fantazyjne napisy na biżuterii, ale i wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe, powstające na zasadzie ablacji, kiedy to materiał z tworzywa sztucznego jest lakierowany i za pomocą lasera o małej mocy usuwa się z niego część farby.

LAser, tworzywa sztuczne


W przypadku tworzywa, obróbka laserowa, czyli wycinanie laserem najczęściej odbywa się na zasadzie spieniania: laser topi materiał, a przy okazji tego procesu wytwarzają się tam pęcherzyki gazu. Nie znikają one jednak stamtąd w procesie stygnięcia, dając efekt podniesienia materiału w niektórych miejscach.

Ponadto w wypadku tworzywa sztucznego istnieje możliwość zmiany koloru materiału, o ile dysponuje się laserem o podwójnej częstotliwości, który jest pochłaniany przez pigment tworzywa, wchodzi z nim w reakcję chemiczną i zmienia kolor. Podczas tego procesu powierzchnia obrabianego tworzywa pozostaje nienaruszona, a jedynym efektem jest uprzednio zaplanowana zmiana koloru pigmentu oraz materiału.

Jakie są zalety i wady cięcia tworzywa laserem?

Producenci zawsze starają się przekonać, że ich produkty są najwyższej jakości, podczas gdy użytkownicy nierzadko nie mają możliwości zweryfikowania tych opinii. Wycinanie laserowe wydaje się najdoskonalszą formą cięcia materiałów, ale podobnie jak każda inna ma swoje wady.

Przede wszystkim minusem jest wysoki koszt inwestycyjny, który wiąże się z tym większą pokusą zaoszczędzenia na jakości i zdecydowania się na tańszy sprzęt, który może nie spełnić oczekiwań. Nie powinno się decydować na tę metodę, jeśli zamiarem jest cięcie grubszych fragmentów. Brzegi nie będą już tak idealne, a laser częściowo naruszy ich strukturę przy krawędziach.

A zalety?

Przede wszystkim można ciąć skomplikowane elementy, programować produkcję taśmową, obrabiać różne materiały, zrezygnować ze stosowania obróbki wykańczającej brzegi - ponieważ laser zostawia je idealnie gładkie, a ponadto wycinanie laserem pozwala na szybkie efekty i oszczędność materiału poprzez tzw. wąskie cięcia.

Czytaj więcej: Technologie 458


Plsonic
Plsonic

Wysłany: 2010-09-16 11:41:04

Duzo ciekawsze jest zgrzewanie tworzyw przy pomocy lasera. Rowniez w artykule nie wspomniano o modelowaniu laserem tzw. metodzie MID pozawlajacej na nanoszenie galwanicznie sciezek elektrycznych na powierzchnie tworzywa. www.pl-sonic.com

RobertekWojniczka
RobertekWojniczka

Wysłany: 2013-08-13 08:48:50

Tutaj można dowiedzieć się więcej na temat spawania i zgrzewania. Na tej stronie ogólnie jest wiele przydatnych artykułów dla osób zainteresowanych grawernictwem. Te techniki zapierają dech w piersi.

Damianos
Damianos

Wysłany: 2017-03-20 16:42:14

usługi cięcia laserem wykonuje firma spod Poznania, warto zajrzeć do ich ofert na aldari.pl