Comau podsumowuje rok 2016

Comau podsumowuje rok 2016
Dla włoskiej firmy Comau rok 2016 był bardzo pracowity. Oprócz pojawienia się kilku znaczących produktów w asortymencie oraz udziału w dużych imprezach z tym związanych, firma odnotowała także w porównaniu z rokiem poprzednim kolejny wzrost sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Rok rozpoczął się od udziału w słoweńskich targach Automatyki i Mechatroniki IFAM odbywających się w Celje. Impreza zapoczątkowała współpracę z dwoma firmami jako integratorami oraz dystrybutorami robotów Comau na Bałkanach. W Polsce natomiast tradycyjnie w marcu odbyły się targi Automaticon, gdzie po raz pierwszy pojawiły się roboty w nowych, srebrzystych barwach. Następnie nadszedł czas okresowego wzrostu sprzedaży (II kwartał) oraz wystąpień prelegentów Comau podczas konferencji branżowych nt. automatyzacji przemysłu spożywczego, Industry 4.0 czy robotyzacji procesów magazynowo-produkcyjnych.

Podczas wręczenia nagrody za produkt roku 2015 w prestiżowym konkursie, w którym wyróżniony został debiutujący w ubiegłym roku robot o małym udźwigu Racer 3, Tobias Daniel wspomniał o ważnym dla firmy łączeniu sprawdzonej doświadczalnie technologii i zwiększonej sprawności, ze znacznym naciskiem na bezpieczeństwo, design i estetykę produktu. Można uznać, że wypowiedź ta była wstępem do dalszego rozwoju asortymentu Comau w dziedzinie małych robotów o małym udźwigu i rozmiarach, bowiem podczas monachijskich targów Automatica Comau zaprezentował szereg nowych robotów: Racer 5 - 0,63 i Racer 5 - 0,80 jako silniejsze wersje Racera 3, zbudowane na tej samej platformie technologicznej, oraz całkowitą nowość produktową - Roboty Scara. Roboty o buntowniczej nazwie Rebel-S, powstały w kilku konfiguracjach w zależności od długości ramienia, sposobu montażu i prowadzenia okablowania - tym, co je łączy, jest 6 kg udźwigu i modułowa budowa ramienia pozwalająca na modyfikacje zasięgu robotów.

Comau


Warto odnotować także zaprezentowanie robotów AURA (Automatic Use Robotic Arm) - czyli Cobotów od Comau. Te wyposażone w szereg czujników roboty mają wpisywać się w trend rozwoju robotów współpracujących, które pojawiają się od jakiegoś czasu na rynku. Roboty zaprezentowane na targach Automatica - NJ110 oraz NJ165 - wyróżniają się największym obecnie w branży robotyki udźwigiem wśród robotów, które mogą kooperować z człowiekiem.

Comau


Po spokojniejszym okresie wakacyjnym nastąpiły przygotowania do kolejnych ekspozycji na wydarzeniach branżowych, wśród których znalazły się targi Taropak w Poznaniu, MSV w czeskim Brnie, IEAS w Bukareszcie oraz Europejskie Forum Nowych Idei, gdzie Comau, jako część grupy FCA, zaprezentował swój koncept humanoidalny o przyjaznej nazwie - Amico.

Sprzedażowo w roku ubiegłym Comau odnotował kilkuprocentowy wzrost liczby wdrożonych robotów w stosunku do roku 2015, tym samym potwierdzając swoje aspiracje do miana czołowego producenta robotów przemysłowych i nie ustępując tempa pozostałym firmom z czołówki. Ponadto ugruntowano współpracę z integratorami w Czechach i Słowacji oraz pozyskano nowego dystrybutora na terenie Węgier.

Comau


Czytaj więcej: Roboty 48