DS Smith Polska z nowym oddziałem na Słowacji

Producent opakowań z tektury firma DS Smith Polska otworzyła swój nowy oddział. Powstał on w słowackiej miejscowości Ilava.

Nowy oddział DS Smith Polska będzie łączył trzy funkcje: przetwórstwa opakowaniowego, magazynu przejściowego dla klientów regionalnych DS Smith ze Słowacji, Czech czy Węgier oraz swoistego sklepu zajmującego się sprzedażą artykułów opakowaniowych.

- Pomysł na stworzenie nowego oddziału zainspirowany został sukcesami wydziału P4 oraz bardzo wysokimi inwestycjami w branżę automotive na Słowacji. Stąd zamysł, aby ten rejon stał się naszym docelowym rynkiem w tej branży. Ponadto na tym terenie istnieje zakład DS Smith Słowacja produkujący tworzywo, posiadający już pewną bazę klientów, która zostanie przejęta przez nasz oddział - w taki sposób szefostwo DS Smith Polska tłumaczy powody przeprowadzenia tej inwestycji.

Produkcja w zakładzie została już rozpoczęta na takich maszynach jak: rolsztanca, która odpowiada za wykonanie dużych wykroi z tektur ciężkich o wysokich gramaturach; bigownica służąca do nadcinania tektury w celu jej późniejszego zgięcia; boxking, wycinający pudła klapowe; tygiel służący do wycinania wykroi z mniejszych i lżejszych tektur; zszywarki i ploter.

Na Słowacji firma będzie wytwarzać m.in. opakowania powstające z jej własnych tektur falistych 3, 5 i 7 warstwowych, a także tektur tworzywowych, które w połączeniu z innymi materiałami opakowaniowymi takimi jak drewno, metal, czy tworzywa sztuczne - uwzględniają różnorodne warunki transportu oraz magazynowania. Przykładowym opakowaniem, które będzie mogło powstać w nowej fabryce firmy pudło zintegrowane z paletą tekturową, które nie zawiera drewna, co jest szczególnie wygodne przy wysyłkach zamorskich.

Firma DS Smith jest międzynarodowym holdingiem, odgrywającym znaczną rolę w branży opakowaniowej i papierniczej. Obroty holdingu przekraczają 2 mld funtów rocznie. Firma z powodzeniem działa również w Polsce, gdzie ma swoje zakłady produkcyjne, m.in. DW Plastics, które jako część DS Smith Polska zajmuje się produkcją choćby skrzynek z tworzyw sztucznych przeznaczonych na butelki do napojów i piwa.

Firma jest też szczególnie mocno znana z produkcji wielkogabarytowych opakowań z tektur ciężkich. Tego typu opakowania są wyjątkowo wytrzymałe i lekkie. Wykorzystywane są w celach transportowych i magazynowych. Powstają z tektur wielowarstwowych o gramaturze od 1000g/mkw. do 3000g/mkw. Są klejone, szyte pojedynczo lub podwójnie z jednokolorowym nadrukiem. Służą do pakowania towarów sypkich, mrożonek, maszyn i urządzeń o różnych wymiarach.

DS Smith Polska zatrudnia blisko 800 osób, a obrót roczny w firmie wynosi 400 mln zł.