Drzewko za Butelkę po raz dziesiąty

Drzewko za Butelkę po raz dziesiąty
W ramach dziewięciu dotychczasowych edycji „Drzewka za Butelkę” posadzono już 18,5 tys. drzewek, zbierając przy tym ponad 13 mln pustych butelek PET. Teraz wystartowała jubileuszowa dziesiąta odsłona akcji.

W tym roku „Drzewko za Butelkę” potrwa od marca do końca maja. Uczestniczyć w nim będą dzieci i młodzież ze szkół z Bydgoszczy, Miszewa k. Gdańska, Włocławka, Tarnowa, Nowej Sarzyny, Puław, Brzegu Dolnego, Konina, Kołbaskowa i Warszawy. Do Akcji włączyło się ponad 130 placówek oświatowych, przede wszystkim przedszkoli i szkół podstawowych. Opiekę nad projektem sprawuje dziewięć firm chemicznych realizujących międzynarodowy Program "Odpowiedzialność i Troska" oraz Starostwo Powiatowe w Koninie i po raz pierwszy Gmina Kołbaskowo.

- Podczas Akcji dzieci z zapałem zbierają niepotrzebne i zaśmiecające otoczenie tworzywowe butelki PET. Zbierają je po to, by ten cenny surowiec nie zginął na składowiskach, ale został poddany recyklingowi. To właśnie z nich po przetworzeniu produkowane są m.in. ciepłe bluzy polarowe. Według danych w 2010 r. na 183 tys. ton butelek PET wprowadzonych na rynek polski do ponownego przerobu powróciło 50 tys. ton. To zaledwie 27-28 proc. – informuje Maria Piotrowska z biura organizatora. - Podczas Akcji uczestnicy otrzymują sadzonki drzew i krzewów, które posadzone wokół ich placówek, upiększają teren. Od kilku lat dostarczają je Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Jak poważnie młodzi ekolodzy podchodzą do tego przedsięwzięcia mogliśmy przekonać się niejednokrotnie. Najlepszym przykładem jest tutaj Natalia Fedorowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kędzierzynie‐Koźlu. Podczas ósmej edycji Akcji zgromadziła 39 049 sztuk butelek. Opakowania pomagała jej zbierać nie tylko rodzina, ale i sąsiedzi – dodaje Maria Piotrowska.

Nasz serwis Plastech.pl jest jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia.

Czytaj więcej: Ekologia 245