Drzewko za Butelkę - ruszyła dziewiąta edycja

Drzewko za Butelkę - ruszyła dziewiąta edycja
Ruszyła kolejna edycja programu Drzewko za Butelkę. Przez osiem minionych lat dzieci z całej Polski zebrały ponad 9,5 mln butelek PET i posadziły 15 tysięcy drzewek.

- Trzeba by przejechać autostradą A9 z Berlina do  Monachium albo przynajmniej pokonać Główny Szlak Beskidzki - najdłuższy szlak w polskich górach, by  zbudować łańcuch z butelek PET dłuższy niż ten, który zrobiłyby dzieci z butelek zebranych w ramach Akcji tylko w ubiegłym roku. W tym temacie jest jeszcze ciągle sporo do zrobienia - roczny odzysk opakowań PET w Polsce to zaledwie 0,1 proc. - tłumaczą organizatorzy Akcji z Programu „Odpowiedzialność i Troska”

Tegoroczne Drzewko potrwa od lutego do maja. Uczestniczyć w nim będzie ponad 25 tys. uczniów ze szkół i przedszkoli z Bydgoszczy, Miszewa k. Gdańska, Włocławka, Kędzierzyna-Koźla, Tarnowa, Nowej Sarzyny, Puław, Brzegu Dolnego i Konina.

W tym roku nad Akcją pieczę sprawuje 15 koordynatorów lokalnych – 14 firm chemicznych, skupionych wokół Programu „Odpowiedzialność i Troska” oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.

Sama Akcja ma na celu aktywne dbanie o środowisko poprzez zbieranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie butelek PET. Zebrane butelki trafiają do recyklingu, a w zamian sadzone są drzewka. Najlepsza zbieraczka butelek PET wszystkich dotychczasowych edycji Akcji „Drzewko za Butelkę” to Natalia Fedorowicz z Kędzierzyna-Koźla. Młoda dziewczynka zgromadziła rok temu 39 049 butelek. Opakowania pomagała jej zbierać nie tylko rodzina, ale i sąsiedzi.

- Tegoroczna edycja ma swojego Ambasadora - została nim Hania Humorek, bohaterka serii książeczek dla dzieci, która doskonale wie, że zbieranie niepotrzebnych butelek PET jest przede wszystkim pożyteczne, ale może być także doskonałą zabawą, integrującą najbliższe otoczenie. Udowodniła to w książeczce „Hania Humorek Ratuje Świat”, której egzemplarze trafią do uczestników Akcji. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek przekaże dzieciom, które w tym roku włączą się w przedsięwzięcie, napoje Krystynka w butelkach PET. Niepotrzebne opakowania będą następnie zgniatane przez dzieci i młodzież specjalnymi zgniatarkami do butelek, których cześć ufunduje firma HSH Chemie. Czwarty tegoroczny sponsor Akcji - Agencja STYL – edukacja leśna, przekaże uczestnikom Akcji gry „Piotruś”, które uczą rozpoznawania gatunków drzew - opowiadają organizatorzy. - Na rzecz tej edycji Akcji, z inicjatywy Biura Nasiennictwa Leśnego, sadzonki drzew ponownie dostarczą Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych.

Każdy może natomiast odwiedzać portal Akcji: www.drzewkozabutelke.pl, na którym organizatorzy Akcji przygotowali mnóstwo informacji i zdjęć, a także ekologiczne gry. Obecnie trwa tam konkurs na imię dla oficjalnej maskotki Akcji. Głosować można do 4 lutego.

Program „Odpowiedzialność i Troska” jest znany i realizowany przez firmy chemiczne w ponad 50 krajach na świecie. W Polsce Program ma już 19 lat. Obecnie jego sygnatariuszami jest 36 firm chemicznych.

Czytaj więcej: Ekologia 249