Drzewko za butelkę już po raz ósmy

Drzewko za butelkę już po raz ósmy
Ruszyła ósma edycja programu „Drzewko za butelkę”

Drzewko za butelkę to cykliczna akcja, która ma na celu aktywne dbanie o środowisko poprzez zbieranie niepotrzebnych i wyrzuconych np. do lasu butelek PET. Efektem aktywności uczniów i przedszkolaków jest sadzenie nowych drzew. W ciągu siedmiu lat trwania projektu dzieci i młodzież z całej Polski zebrały ponad 7 milionów butelek i posadziły ponad 10 tys. drzewek.

W tym roku akcja toczyć się będzie w 10 miejscowościach: Bydgoszczy, Miszewie i Kartuzach k. Gdańska, Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu, Tarnowie, Nowej Sarzynie, Warszawie, Puławach, Brzegu Dolnym i Koninie. Nad całością pieczę sprawuje 15 koordynatorów lokalnych, to jest 14 firm chemicznych, skupionych wokół Programu „Odpowiedzialność i Troska” - pomysłodawcy przedsięwzięcia oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.

Drzewko za butelkę


Akcja angażuje w działalność firmy realizatorów Programu, placówki oświatowe, władze samorządowe, media oraz dzieci i ich rodziny. Zebrane butelki trafiają do recyklingu, a w zamian sadzone są drzewka. W tej edycji udział wezmą dzieci z 42 przedszkoli, 90 szkół podstawowych oraz młodzież z 29 gimnazjów i 13 innych placówek z całej Polski. W sumie w akcję włączy się blisko 31 tys. młodych ludzi.

Z inicjatywy EkoRadia i Biura Nasiennictwa Leśnego, sadzonki drzew iglastych i liściastych dostarczą Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Na młodych zbieraczy czekać będzie także moc atrakcji. Podczas kwietniowych finałów, jedną z nich, będzie własnoręczne ozdabianie toreb ekologicznych, które przydadzą się później w każdym z gospodarstw domowych. W kilku miastach spektakle i zabawy ekologiczne zaprezentuje Teatr Arkadia z Białegostoku.

Najmłodszych organizatorzy zapraszają także do udziału m.in. w konkursie plastycznym na maskotkę akcji czy rywalizacji w pirackiej grze internetowej „Nie daj się nabić w butelkę”. Poprzez zabawę uczy ona proekologicznych zachowań.

Jednym z patronów medialnych akcji „Drzewko za butelkę” jest nasz wortal Plastech.pl.

Firmy uczestniczące w projekcie to Ashland Poland, Anwil, Branżowa Organizacja Odzysku w Tarnowie, Brenntag Polska HSH Chemie, PCC Rokita, Petrochemia- Blachownia, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku, Warter, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Zakłady Chemiczne Organika - Sarzyna, Zakłady Chemiczne Zachem, Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Czytaj więcej: Ekologia 249