Dwukomponentowa dysza dozującą do spoin

Dwukomponentowa dysza dozującą do spoin
Firma Ewikon wprowadziła na rynek elastyczną dwukomponentową dyszę dozującą do spoin, produkowaną przy zastosowaniu techniki obrotowej i wielogniazdowej techniki gorącokanałowej.

W procesach wtryskowych coraz większy nacisk kładzie się na bezpośrednią integrację funkcji wypraski podczas wytwarzania. Pozwala to na uniknięcie kolejnych kroków roboczych, tj. procesów montażowych i obniżenia kosztów. Opatentowane dwukomponentowe dysze dozujące do spoin o nazwie Rika Nozzle przeznaczone są do kartuszy silikonowych.

Pozwalają zaoszczędzić czas pracy w trudno dostępnych obszarach. W tym celu zostały wyposażone w centralny przegub płaski, umożliwiający bezstopniową regulację kąta iglicy w zakresie maksymalnie do 90 st. Tylny element dyszy wykonany z polipropylenu posiada gwint umożliwiający przykręcenie dyszy dozującej (wypraski) na kartuszu silikonowym. Obracany element przedni wykonany jest z polietylenu.

Dysza dozująca do spoin wytwarzana jest metodą wielogniazdową o dużej wydajności na wtryskarce dwukomponentowej. Warunkiem tego jest, aby detal wyjmowany był z formy i zachowywał pełną funkcjonalność bez konieczności wykonywania dodatkowych kroków roboczych lub montażu. Wymaga to przełożenia wstępnej wypraski wtryskowej z polipropylenu do drugiej pozycji wtryskowej, w której następuje natrysk drugiego składnika.


Aby obydwa komponenty nie łączyły się ze sobą, należało między obydwoma krokami roboczymi zachować czas stygnięcia wypraski. Zasadniczo możliwe byłoby zastosowanie konwencjonalnej tarczy obrotowej, jednak zajmowałaby ona dużo miejsca i wymagała drogiego układu mechanicznego. Znacznie mniejszym rozwiązaniem była w tym przypadku opatentowana technologia „Spin Stack” firmy Gram Technology, w której obrót wypraski wtryskowej odbywałby się wokół obrotowego bloku środkowego. Dzięki temu można było uzyskać formę o wymiarach 1146 x 616 mm dla formy 16-krotnej.

Na czterech powierzchniach bloku środkowego ułożyskowanego obrotowo wokół jego osi pionowej w płaszczyźnie podziału formy rozmieszczone są pionowo wewnętrzne rdzenie formy 16-krotnej. W każdym cyklu wtryskowym blok jest obracany o 90 st. Wtrysk obydwóch komponentów przebiega w pozycjach pod kątem 90 st. względem otworu formy.

W ten sposób oba segmenty wytwarzanej dyszy dozującej do spoin łączone są ze sobą. Niezbędna pozycja chłodzenia wypraski znajduje się w płycie konturowej po stronie stojącej formy. Po wtrysku składnika polipropylenu dla tylnej części końcówki dozującej do spoin, następuje obrót bloku centralnego do pozycji stygnięcia, w której wypraska pozostaje na jeden cykl.

W kolejnym etapie następuje obrót do drugiej pozycji wtryskowej, w której odbywa się wtrysk składnika polietylenu (przedni element detalu). Po kolejnym obrocie detal trafia do pozycji wyjściowej. Tutaj mechanizm wypychania maszyny uruchamia umieszczoną na bloku centralnym płytę zsuwającą, która zdejmuje gotowy detal z gniazda gwintu na rdzeniu formy. Zaciski po stronie wypychacza mocują detal, w związku z czym podczas kolejnego otwarcia może on być całkowicie zdjęty z rdzenia formy.

Czytaj więcej: Narzędzia 92 Forma 41