ERG: zakończył się dobry rok

ERG: zakończył się dobry rok
Producent wyrobów z tworzyw sztucznych podsumowuje 2010 r. Wynika z niego, że minione 12 miesięcy było dla firmy ERG udanym czasem.

Podpisanie przedwstępnej umowy zakupu większościowego pakietu akcji spółki Fol-Plast, decyzja o wprowadzeniu na rynek NewConnect spółki zależnej Bioerg, to obok wzrostu przychodów ze sprzedaży i rozszerzenia oferty handlowej najważniejsze wydarzenia w minionym roku.

- Przyszedł czas na zrobienie kilku istotnych kroków z punktu widzenia przyszłości Grupy ERG - podkreśla Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki ERG. - Zakup spółki Fol-Plast z Czeladzi wprowadza ERG w bardzo atrakcyjne nisze rynkowe, w których nie była dotychczas obecna. Dzięki tej transakcji przychody Grupy Kapitałowej ERG w ciągu najbliższych 2-3 lat powinny wzrosnąć w granicach 30 mln złrocznie, a moce produkcyjne o ok 60 proc.

Interesująco zapowiada się przede wszystkim planowany niebawem debiut Bioerg na giełdzie New Connect. Spółka jest prekursorem produkcji opakowań z tworzyw kompostowalnych w Polsce i pierwszą rodzimą firmą, która otrzymała prestiżowy certyfikat spełniania normy DIN EN 13432:2000. Ta norma wprowadziła kryteria oceny opakowań przydatnych do odzysku organicznego. Opakowania z Dąbrowy Górniczej są wykonane z polimerów opartych na odzyskiwalnych naturalnych surowcach roślinnych w pełni przyjaznych dla środowiska. - Dwa lata temu zarząd firmy był już o krok od wprowadzenia spółki na giełdę, jednak kryzys zweryfikował te plany. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i dziś w ocenie szefostwa firmy z punktu widzenia rozwoju spółki i realizacji planów, wprowadzenia nowych innowacyjnych produktów jest odpowiedni moment na taką decyzję.

- W Polsce zużywa się rocznie ok. 7 mld tradycyjnych jednorazowych toreb foliowych, a na świecie liczba ta sięga 5 bilionów. Są one używane zazwyczaj tylko do transportu zakupów ze sklepu do domu, dlatego średni czas używania takiej torby to 15-20 minut, a okres ich rozkładu to zazwyczaj od 100 do 400 lat. Dla porównania okres rozkładu toreb produkowanych przez Bioerg w warunkach kompostowania, to nie dłużej niż trzy miesiące, a przemiana przyjaznego dla środowiska materiału z którego są wykonane, w dwutlenek węgla i w biomasę tworzy drobny, pozbawiony substancji toksycznych kompost – dodaje prezes Błasiak. Tworzywa biodegradowalne mają przyszłość. Naszymi atutami jest nie tylko wysoka, jakość, ale i elastyczność w dostosowywaniu się do oczekiwań naszych klientów. Torby foliowe, worki na liście, czy biodegradowalne opakowania na kosmetyki, nad którymi pracujemy to na pewno nie jest nasze ostatnie słowo – podkreśla Błasiak.

Spółka ERG konsekwentnie umacnia swoją pozycję także na rynku producentów wyrobów foliowych. Po trzech kwartałach 2010 roku porównaniu z analogicznym okresem 2009 r., odnotowała ponad 39 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży produktów. W 2009 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 44,6 mln zł.

Czytaj więcej: Rynek 828

brak
 

Jesteśmy specjalistami w produkcji na szeroką skalę nowoczesnych wyrobów z tworzyw sztucznych: folii polietylenowych, wyrobów wtryskowych

Polska