Ekologiczne etykiety biodegradujące

Ekologiczne etykiety biodegradujące
Firma AMS-Polska wprowadziła na rynek nowy, innowacyjny produkt: etykiety biodegradujące. W procesie produkcyjnym etykiet zaczęto stosować surowiec biodegradujący.

- Jako jedna z pierwszych firm, zamierzamy rozpowszechniać tego typu etykiety w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Jest to nasz kolejny innowacyjny projekt po etykietach zabezpieczających, wprowadzany na rynek Polski. Etykiety ekologiczne biodegradujące mogą w przyszłości stać się powszechnym rozwiązaniem zabezpieczającym naturę przez wpływem zanieczyszczenia środowiska i zastąpić w dużej mierze etykiety standardowe – tłumaczą przedstawiciele AMS-Polska. - Producent surowca biodegradującego, z którego produkowane są etykiety zapewnił nas, że pod wpływem naturalnie działającego tlenu i wody, rozkładają się w ciągu 45 dni. W przypadku zastosowania specjalnych warunków kompostowania, surowiec biodegradujący z którego wytworzono etykiety, może rozkładać się do 30 dni, a więc wielokrotnie szybciej.

Warto wiedzieć, że sporą zaletą ekologicznych etykiet samoprzylepnych jest fakt, że do ich produkcji nie stosuje się drewna. Surowiec podobny właściwościami do papieru, biodegradujący, otrzymuje się z pomocą chemicznej syntezy materiału organicznego: skorupek jajek, kukurydzy, skrobi. Zgodne zdanie specjalistów fleksografii potwierdza, że otrzymywane z surowca biodegradującego etykiety ekologiczne, posiadają wszystkie wymagane własności charakterystyczne dla zwykłych etykiet, tzn. mogą być przezroczyste, nieprzezroczyste, elastyczne, sztywne itd.

Wprawdzie nie ma jeszcze regulacji prawnej, która nakłaniałaby do stosowania surowców biodegradujących, przy jednoczesnym braku systemu zbiórki i kompostowania opakowań biodegradujących, ale AMS-Polska przyznaje, że będzie się starać propagować etykiety ekologiczne biodegradujące, głównie do zastosowań w sektorze farmaceutycznym i spożywczym.

Czytaj więcej: Etykiety 97