Ekologiczne opakowania nie są ekologiczne?

Ekologiczne opakowania nie są ekologiczne?
Ekologiczne opakowania? Nie zawsze trzeba w to wierzyć.

Wiele firm buduje swoją pozycję poprzez podkreślanie przyjazności względem środowiska opakowań własnych produktów. Tyle tylko, że bywają sytuacje, w których nie jest to prawdą. Tak stało się w przypadku firmy Danone, oferującej jogurty Activia. Producent podkreślał, że sprzedaje jogurt w ekologicznym opakowaniu z tworzywa PLA pozyskiwanego z mączki kukurydzianej. Sprawa stała się głośna w Niemczech, po tym jak ekolodzy uznali, że o ekologiczności opakowań nie może być mowy, a konsumenci są wprowadzani w błąd. Nowe opakowania nie różnią się bowiem od wcześniejszych, obydwa ulegają recyklingowi. Ponadto mają liczne wady, takie jak choćby emisja pyłów czy zanieczyszczenie gleb i wód.

Danone broni się stwierdzeniem, że przy produkcji opakowań z PLA wytwarzane jest o 25 proc. mniej gazów cieplarnianych niż przy kubkach z polistyrenu. W dodatku firma swoje pojemniki opracowała we współpracy z organizacją World Wildlife Fund (WWF), dlatego ma prawo korzystać z określenia "przyjazne dla środowiska”.

To nie pierwsze zarzuty kierowane pod adresem Danone o podkoloryzowanie rzeczywistości. Swego czasu w Stanach Zjednoczonych koncern (tam działa pod nazwą Dannon) musiał wypłacić 21 mln dolarów odszkodowania za wprowadzające konsumentów w błąd reklamy o prozdrowotnych właściwościach swych jogurtów.

Czytaj więcej: Ekologia 245 Opakowania 1104


Wojciech Pawlikowski
Wojciech Pawlikowski

Wysłany: 2012-08-24 14:40:06

"...po tym jak ekolodzy uznali...", albo "po tym jak naukowcy stwierdzili" lub też "po tym jak politycy zaopiniowali...". Kim są osoby, które opiniują, którzy stwierdzają, negują czasem ciekawe projekty? Wiadomo, Danone wielką marką jest, warte miliony udziały to łakomy kąsek dla wielu. Ekologia jest słowem kluczem, ale nie ma definicji. Zawsze coś jest od czegoś bardziej ekologiczne a nie ekologiczne same w sobie. Tak jak ekologiczne są tworzywa sztuczne gdzie następuje zamkniety obrót ich odpadami (czy to recykling materiałowy, termiczny czy organiczny) nie są wszędzie tam, gdzie - głównie dzięki działalności człowieka - wprowadzają szkody do środowiska. Podobnie rzecz sie ma z ekologicznymi samochodami, trującymi ekologicznymi hybrydami, ekologicznymi gazami w sprężarkach klimatyzatorów i ekologicznymi uprawami. Zawsze są relatywne, występujące w odniesieniu do mniej ekologicznego wzorca. Zatem jeżeli Danone wytworzył o 25% mniej gazów cieplarnianych i nie spowodowało to innych ubocznych negatywnych skutków takiej modyfikacji to oczywiście, przez jakiś czas i w tym konkretnym miejscu Świata taka opakowanie będzie ekologiczne czy temu - jak mu tam - ekologowi się podoba czy też nie