Ekologicznie i z pomysłem

Ekologicznie i z pomysłem
Produkty z papieru i tektury zajmują znaczącą pozycję na rynku. Są stosowane na wiele sposobów i w wielu dziedzinach. Ich wykorzystanie nie ominęło także branży budowlanej. Pozwalają na to najnowsze osiągnięcia technologiczne, zwiększające walory użytkowe takich produktów.

Do transportu…
Popularne opakowania papierowe to worki wentylowe. Pakuje się w nie towary sypkie i granulowane dla wielu branż przemysłu. Znajdziemy w nich zaprawy tynkarskie, murarskie, kleje i inne produkty chemii gospodarczej. Mogą być wykonane z dodatkową wkładką PE lub HDPE zabezpieczającą przed wilgocią. Innym produktem są kątowniki tekturowe. Służą one do zabezpieczania krawędzi towarów transportowanych, głównie na paletach oraz zabezpieczenia możliwości przetarcia taśm opinających palety. Do szczególnych osiągnięć producentów papieru, należy także zaliczyć stworzenie koncepcji "palet tekturowych". Niezwykle wytrzymałe i odporne, a zarazem ekologiczne palety wykonane są z tekturowych odpadów. Tektura falista to także najbardziej rozpowszechniony i niezawodny materiał do produkcji transportowego opakowania tekturowego. Istnieje wiele form konstrukcyjnych takich pudeł. Najczęściej można spotkać kartony składane. W stanie pustym można je łatwo złożyć poprzez spłaszczenie. Dzięki temu zajmują mało miejsca w magazynach czy środkach transportu. Obecnie na coraz szerszą skalę stosuje się tutaj tektury siedmiowarstwowe. Grubość ich wynosi od 9 do 16 mm. Posiadają dużą wytrzymałość mechaniczną, są odporne na nacisk, przebicie i wilgotność - dzięki temu możliwości ich wykorzystania w transporcie produktów budowlanych są ogromne.

…budowy
Z wielokrotnie zwiniętych warstw kartonu wykonuje się okrągłe szalunki budowlane. Są one pomocne przy wykonywaniu słupów betonowych, kolumn oraz filarów, a także ogrodzeń, słupków ogrodzeniowych, bram oraz przepustów. Ich wewnętrzna i zewnętrzna warstwa jest odporna na działanie wilgoci. Papierem izolujemy także rury. Nie od dzisiaj wiadomo, że to dobry materiał do izolacji technicznych i termicznych w budownictwie.

…i do domu
Wnętrze naszych mieszkań wykończymy papierową tapetą. Jej walory użytkowe nie podlegają dyskusji. Z kolei tekturę falistą wykorzystamy przy ogrzewaniu podłogowym. Układa się ją pod panelami, gdyż ma bardzo dobrą przewodność cieplną. Nie ma obawy, że ulegnie odkształceniu, gdyż panele po ułożeniu tworzą jednolitą płytę, zatem miejscowe naciski rozkładają się na dużą powierzchnię. Tekturę wytwarzaną z papieru makulaturowego, szczególnie jako materiału ochronnego, wykorzystamy także przy prowadzeniu remontów wewnątrz budynku.


Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich Zbigniew Fornalski


-Współczesne tektury z powodzeniem zastępują produkty wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki. Każda branża potrafi to docenić. Dodatkowym walorem tektury jest stosunkowo łatwa możliwość ponownego jej przetworzenia i odzysku, co pozwala skutecznie chronić środowisko naturalne – mówi Zbigniew Fornalski, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Czytaj więcej: Papier 43 Ekologia 245