Ekotwarz Coke Live Music Festival

Ekotwarz Coke Live Music Festival
Od pięciu lat festiwalowi Coke Live Music Festival towarzyszy akcja proekologiczna "nie zatrzymuj. przetwarzaj", współorganizowana przez firmę Coca-Cola, Organizację Odzysku Rekopol oraz fundację Recal. W tym roku zachęta do segregowania odpadów i recyklingu przyniosła bogate owoce - 70 tys. zebranych przez uczestników imprezy kubeczków po napojach wypełniło dwa kontenery o łącznej pojemności 12 m sześc.

Zebrane i przyniesione do specjalnego punktu plastikowe lub papierowe kubki po napojach, były wymieniane na nagrody wykonane w 50 proc. z przetworzonych butelek PET. Za przyniesienie 50 kubków otrzymywano torbę na ramię, za 40 - koszulkę, 30 kubków było nagradzane czapeczką, a 20 - smyczą. Wszyscy chętni mogli także wziąć udział w konkursach, zabawach i quizach związanych z ekologią. Na terenie festiwalu pojawiły się również plakaty informacyjne, zachęcające do wzięcia udziału w akcji oraz specjalnie oznakowane kosze umożliwiające segregację odpadów.

- Festiwal to wspaniała zabawa, ale i doskonała okazja by kształtować postawy proekologiczne wśród młodych ludzi - powiedziała Beata Ptaszyńska-Jedynak z firmy Coca-Cola Poland Services. - Działania podczas festiwalu są spójne z tym, co firma robi w kwestii recyklingu na całym świecie. Dążymy do stworzenia obiegu zamkniętego opakowań i przetwarzania zużytych na nowe. Staramy się to osiągnąć zmniejszając ilość generowanych odpadów, zwiększając efektywność produkcji, stosując segregację oraz inwestując w technologie i systemy odzysku zużytych opakowań oraz oczywiście wspierając edukację na ten temat.

Jak podaje firma Coca-Cola, w 2001 roku w polskich zakładach koncernu zużycie wody na litr wyprodukowanego napoju wynosiło 3,24 litra podczas gdy w 2012 roku zostało obniżone o prawie 37 proc., czyli do 2,05 litra, a aż 95 proc. wytwarzanych odpadów produkcyjnych poddawanych jest recyklingowi.

Od wielu lat stopniowo zmniejszana jest waga butelek PET oraz redukowana waga nakrętek. W okresie od 2010 roku zmniejszono wagę opakowań na litr gotowego napoju z 30,1 g/l do 20,69 g/l w 2012 roku, zaś zakrętek z 2,8 g/l do 2,4 g/l. W ten sposób ograniczana jest ilość zużywanych tworzyw sztucznych.

W lipcu br. The Coca-Cola Company ogłosiła swoje cele do roku 2020 w obszarze ochrony środowiska naturalnego - wśród nich znajdują się m.in. poprawa wydajności wykorzystania wody, ochrona akwenów słodkiej wody, odzyskiwanie opakowań PET, zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery oraz zrównoważone pozyskiwanie podstawowych produktów rolnych.

Czytaj więcej: Recykling 414