Eksperci prognozują wzrost rynku zakrętek

Eksperci prognozują wzrost rynku zakrętek
Najnowszy raport agencji Markets and Markets przedstawia prognozę dotyczącą światowego rynku zakrętek i zamknięć do roku 2018. Analitycy przewidują, że w 2018 roku wartość rynku wyniesie 56,6 mld dolarów. To oznacza, że od 2012 roku, kiedy wartość rynku wynosiła 42,7 mld dolarów, średnia roczna stopa wzrostu będzie wynosiła 4,8 proc. Największym rynkiem jest Azja, za nią plasuje się Ameryka Północna i Europa.

Autorzy raportu uważają branżę zakrętek jako dynamiczny dział sektora opakowaniowego. Z branżą powiązani są producenci surowców, przetwórcy, producenci opakowań, jak również producenci produktów finalnych: żywności, napojów, kosmetyków i leków. A ponieważ możliwości na rynku konsumenckim są ogromne, uczestnicy rynku ostro rywalizują poprzez wprowadzanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Ważną cechą rynku jest współzależność branży zakrętek i zamknięć od producentów wyrobów finalnych. Każde przesunięcie w tych segmentach, a zatem wynalezienie nowych produktów czy opakowań, pociąga za sobą zmiany na rynku zakrętek. Także wzrost konsumpcji towarów pakowanych daje solidną podstawę dla działań na tym rynku. Dominujący trend do opracowywania opakowań coraz lepiej zabezpieczających ich zawartość przed zepsuciem pozwala przypuszczać, że także na rynku zakrętek nie osłabnie popyt na coraz doskonalsze rozwiązania.

Podstawowymi materiałami używanymi przez producentów zakrętek i zamknięć są tworzywa sztuczne (polietylen i polipropylen), metale (aluminium, cyna), papier, guma i korek. Są one przetwarzane w różny sposób, w zależności od materiału, rodzaju produktu czy preferencji konsumenckich. Najważniejszym surowcem używanym w branży są tworzywa sztuczne, ze względu na możliwości przetwarzania i cenę. Z tego też powodu producenci wyrób finalnych wciąż poszukują nowych możliwości użycia tworzyw sztucznych.

Rynek azjatycki posiada największy udział w światowym rynku zakrętek i zamknięć. Przewiduje się także, że w ciągu najbliższych lat właśnie w Azji odnotowana zostanie największa średnia roczna stopa wzrostu. Rynek europejski ma w tym czasie rosnąć w umiarkowanym tempie, przy czym wzrost napędzany jest przede wszystkim przez kraje Europy Wschodniej. Wzrost jest spodziewany także w innych rejonach świata. Państwa, w których rynek zakrętek będzie rósł w najbliższej przyszłości najszybciej, to Indie, Chiny, Rosja i Brazylia.

Choć dział producentów zakrętek dla branży spożywczej, to według analityków, najszybciej rozwijającą się częścią rynku jest dział produkujący zakrętki dla rynku farmaceutycznego. Powodem szybkiego wzrostu w tym obszarze jest przede wszystkim rosnąca troska o zdrowie. Dynamiczny wzrost będzie także zauważalny w segmencie środków czystości i kosmetyków, gdzie spowodowany on jest rosnącą świadomością konsumentów i zmianami w stylu życia.

Głównymi graczami na rynku zakrętek i zamknięć są firmy: Berry Plastics Corporation (USA), Bericap (Niemcy), Global Closure Systems (Francja), Crown Holdings (USA), Silgan Holdings (USA) oraz Reynolds Group Holdings (Nowa Zelandia). Tych sześciu producentów kontroluje ok. 17,5 proc. rynku. Autorzy raportu zauważają, że rynek zakrętek i zamknięć jest mocno rozdrobniony, działa na nim bowiem wiele małych firm specjalizujących się w produkcji określonego typu zamknięć.